RSS / XML
16-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

ADAM OLMAK DEMEKTİR...


2016-04-28 12:19:55
Prof.Dr.Esin Emin ÜSTÜN

Ankara'da birinci meclisin açıldığı günlerden bir gün Mustafa Kemal Atatürk'ün başkanlık ettiği mecliste laiklik konuşuluyordu. Hilafet yanlısı bir din adamı alaycı bir tavırla: ''Nedir bu laiklik diye sorduğunda;  Atatürk oturduğu yerden elini masaya vurarak: ''Adam olmak demektir hocam, adam olmak!'' demişti...


Özgürce adam olmayı, yaşayabilmeyi anlayabilenler içindir laiklik, kavramayı beceremeyenler için değil. Bir rol verilerek o göreve özellikle  getirilen sayın meclis başkanının şu sıralar laiklikle, Türkiye Cumhuriyeti ile sorunları var. Gazetelerde de yazıldığı gibi kendisinin geçmişinde sergilediği, eyleme koymaya çalıştığı dincilikle ilgili, ulusalcılık karşıtı çok sayıda örnekler var. 1960 yılından sonra ele geçirilen ve aydınlık yapısı değiştirilen Milli Türk Talebe  Birliğinin içinde yer almış uzun süre.


İlk anı kitabımın  151. sayfasında 'Yargıtay Başkanı' başlığı altındaki (3.05.1969) tarihli güncemde şunları yazmışım. 'Gülhane Askeri Tıp Akademisinde yaşama veda eden Yargıtay başkanı İmren Öktem için yapılan cenaze töreninde milli Türk talebe birliğinin yönlendirdiği gericiler, dinciler olay çıkarmışlar. Çok seçkin, bilgili, aydın ve Atatürkçü  bir hukuk insanı olan Öktem aynı zamanda ünlü Bursa söylevini söylemiş yürekli bir insandı. Tanrı katında hep rahmetle anılacak, nurlarda yatsın...' 


Yine o yıllarda yobaz ve cumhuriyet karşıtlarının ''16 Şubat 969'' günü gerçekleştirdiği masum iki gencin vahşice öldürüldüğü ''Kanlı Pazar'' diye anılan olayın planlandığı talebe birliğinin bünyesinde bulunuyordu laiklik karşıtı olan  bu sayın meclis başkanı.


1940 doğumlu sayın başkan yaşından çok daha yaşlı, yorgun ve  düşkün görünüyor. Zor yürüyor, zor hareket ediyor. Rahat bırakın bu insanı artık!  Kalan yaşamını, geçmişini sorgulayarak evinde tamamlasın.


Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber