RSS / XML
21-10-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

BİZ DARDAYIZ. SEN NEREDESİN ANKARA?


2016-05-30 08:53:19
Z.Remide ARSAN

Geçenlerde sosyal medyada bir video paylaşıldı.

Ankara’da Kızılay’ın göbeği… Sağa yanaşmış bir minibüsün önünde 5- 6 tane cübbeli, sakallı, sarıklı bir grup,  bildiri dağıtıyor. Bu erkekler grubu, kadınlara ‘tesettür’ öneren ve nasıl giyineceklerini dikte eden broşürler bastırmış, kadınları iffetli ve ahlaklı olmaya davet ediyorlar. Alenen. Gün ortasında.

Gelen geçiyor. Gören, gidiyor başını çeviriyor. Anlayan ne olduğunu anlasa da ‘aman bulaşmayım’ korkularında. Kuyruğu kıstırmış, hızla uzaklaşıyor. Görüyor da görmüyor.

Annem ne dediydi ?

’’ Aman oğlum, kızım sakın karışma, uzağından geç.’’

Bizim hanım ne dediydi?

Aman adam, nene lazım. Sana mı kaldı ülkeyi kurtarmak? Kalabalığa dalaşma.’

Tüm sinmişler ve korkaklar, sinsi sinsi dükkan gölgeliklerine sığınıp, görünmez olmaya çalışmaktayken; kalabalığın arasından bir genç kızın feryadı duyuluyor.

Bangır bangır, çığlık çığlığa yırtınıyor kız:

’Siz kim oluyorsunuz da bana nasıl giyineceğimi öğretiyorsunuz? Nesiniz siz? Kimsiniz? Ne hakla ve yetkiyle burada durup bana ne yapacağımı söylersiniz? Defolun! Gidin bu ülkeden!’’

Adamlar şaşkın. Kız yürekli! Hem de korkusuz! Hiç yılmadan, elini kolunu sallayıp özgürlüğüne kastetmeye kalkana bunun hesabını soruyor! Sesi gökyüzünde. Sonunda hepsini o minibüse tıkıp bir de arkalarından ittirip uzaklaştırıyor. Yanına gelen bir başka yürekli kız da ona destek verince adamlar saniyede toz oluyorlar!

Bu sahne çok kişinin bildiği, gördüğü sıradan bir haber. Herkes sosyal medyada alkışlıyor. En çok, en yürekten de erkekler göklere çıkarıyor:

’’Bravo kıza! Ben demiştim zaten… Bu ülkeyi yürekli kadınlar kurtaracak! Gördünüz işte! Ben paylaşıp aferin diyorum. Siz de paylaşın aferin deyin. Kız yalnız kalmasın!’’ .

                                       …

Siz ne diyeceğimi anladınız işte… Hepimiz anladık zaten; bu ülkede neler olduğunu ve neyi, ne kadar yapmaya gücümüzün ve yüreğimizin yettiğini? Biz birbirimizi biliyoruz. Bu kadarız.

Bu kız yapayalnız! Tek başına, tek vücut, tek ses : ’’ Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!’’ nidalarında! Koskoca Kızılay’da, onca insan seli içinde bir tek ER KİŞİ  çıkıp da bu gencecik kıza destek vermez mi?

Hani mangalcılar, külcüler Atatürkçüler? Yurt ve demokrasi sevdalıları? Ne oldu o beyaz cam arkasına saklanıp üflediğiniz küfürler? Tehditler? Hani nerede o paylaştığınız üzüntüler? Hani, demokratik sol, yarım sol, çeyrek sol görüşlü arkadaşlar? Neredesiniz diğer kadınlar, genç kızlar? Analar, bacılar?

Ankara! Hani seni görmek isterdi her düşen dara?

Biz dardayız. Sen neredesin Ankara?

Oldu mu Ankara?

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber