RSS / XML
16-11-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

Bornova Anadolu Liseli Olmak Ne Demek?


2016-07-12 08:43:34
Itır Bağdadi

Sevgili Ege Meclisi okuyucuları, birbirimize hasret kaldık farkındayım. Babalar gününden beri sizlerle herhangi bir yazımı paylaşmadım, açıkçası bu zaman içinde de pek bir şey yazmadım. Eminim bu yazı kuraklığımın altında yatan en önemli sebep günlük gelişmelerin ve içinde bulunduğumuz coğrafyanın bende yarattığı insanlık depresyonudur. Tam bir şeyler yazacağım, bir bakıyorum bir yerde bomba patlamış, onlarca genç şehit olmuş, bilmem kaç tane kadın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetmiş, küçük çocuklar taciz ve tecavüze uğramış... Böyle olayların olağan hale geldiği bir Türkiye’de sanırım hepimiz kitlesel bir depresyon yaşamaktayız. Biz böyle bir duruma nasıl geldik? İçinde yaşadığımız bu güzel ülkede daha güzel günler yaşamak için neler yapmalıyız diye düşünürken açıkçası kalemim kıpırdamadı...

 

Yaşadığımız bütün bu kötü günlere rağmen bugünkü yazım beni mutlu eden bir gelişmeyle ilgili. Belki de en kişisel yazılarımdan biri olabilir... Sizlerle gururla okuyup mezun olduğum Bornova Anadolu Lisesi ile ilgili bir yazı paylaşmak istiyorum. Bize ne senin lisenden diyebilirsiniz ama sanırım pek çok okuyucum için lise yılları ve arkadaşlıkları özlemle andıkları günler, bu yüzden yazımın özü çoğunuza hitap edecektir diye düşünmekteyim. Yazımın ikinci amacı da geçen günlerde Türkiye’nin önde gelen liselerinin yayınladıkları bildiriler ile gündeme oturduklarında pek çok kişinin merak ettiği liselileri isyana sürükleyen “lise kültürü”nü biraz açıklamak...

 

Bornova Anadolu Lisesi,veya kısa haliyle BAL, İzmir ve Türkiye’deki eğitim tarihi açısından çok önemli bir kurumdur. 1953 yılında İzmir’in önde gelen isimlerinden Dr. Behçet Uz, Adnan Giraud, Ahmet Tatari, Ahmet ve Mehmet Buldanlıoğlu kardeşler ve Nuri Sevil bir şirket kurarak Adnan Giraud’unBornova’da bulunan bir arazisi üzerinde 37 öğrenciyle Ege Koleji adı altında eğitime başladılar. Eğitim dilinin İngilizce olduğu kolej kısa bir sürede Türkiye’nin en parlak öğrencilerini çekmeye başladı. Kurumda eğitim veren öğretmenler de Türkiye’nin en iyi okullarında okumuş, çoğu yabancı dil bilen eğitmenlerdi. Aralarında yabancıların da bulunduğu eğitim kadrosu okur yazar oranlarının Türkiye’de genel olarak düşük olduğu bir dönemde Türkiye’nin en parlak zekalarına yabancı dilde eğitim vererek onları henüz Türkçe ’yeçevrilmeyen kitaplarla ve düşüncelerle eğiterek bir vizyon sağladı. Okul yatılı olduğu için genç yaşta öğrenciler birey olmayı, ayakları üzerinde durmayı ve birbirleriyle dayanışmayı öğrendi.

 

Zaman içinde özel olan Ege Koleji Adnan Menderes ve Demokrat Parti döneminde devlet bünyesine alınarak isim değişikliğine uğradı ve önce İzmir Maarif Koleji, sonra İzmir Anadolu Lisesi ve son olarak da Bornova Anadolu Lisesi isimlerini aldı. Pek çok öğrencisi ve mezunu “BAL’lı olmak ayrıcalıktır” dediklerinde altında yatan sebep aslında hem eğitimin kalitesi, hem lise çağında yurtdışıyla olan bağlantıları, hem de öğrencilerine yemyeşil bir kampüs içinde birey olmayı öğreten bir kurumun var olmasıdır.

 

BAL’ın kurulduğu 1950’li yıllar yeni kalkınmakta olan Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitime yapmış olduğu yatırımların meyvelerini verdiği dönemlerdir. II. Dünya Savaşına katılmamasına rağmen büyük bir ekonomik sıkıntı yaşayan ülkemizde 1950 yılında Ankara’da 1, İstanbul’da 2 tane olmak üzere sadece 3 üniversite bulunmaktaydı. 1953 yılında Türkiye’deki tüm liselerde 2,300 civarında öğretmen ve 28,000’in altında lise öğrencisi vardı. 1950 yılında üniversiteye giden öğrenci sayısı da sadece 25,000 idi.

 

1950’li yıllarda eğitim alan öğrenci sayısını arttırmak ve eğitimi yaygınlaştırmak için farklı kurumlar kuruldu: 1955 yılında Ege Üniversitesi, 1956 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi,ve 1957 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi bu dönemin ürünleridir. 1951 yılında bugünlerde sık sık tartışma konusu olan İmam Hatip okulları da ilk defa kuruldu, 1954 yılında ise Köy Enstitüleri kapatıldı. 1950’li yıllarda kurulan üniversiteler gibi 1953 yılında kurulan Bornova Anadolu Lisesi Türkiye’nin Batı’ya dönük yüzü olarak hayata başladı.

 

63 yıllık tarihe sahip Bornova Anadolu Lisesi’nin mezunları Türkiye’de ve dünyanın her yerinde alanlarının önde gelenleri arasındadır. Bu yazı içinde herkesi tanıtmam mümkün değil ama en tanınır olanlarından bazıları: ünlü doktorlar Prof. Dr. Yankı Yazgan ve Dr. Ender Saraç, ünlü yazarlar Mehmet Coral ve Mehmet Eroğlu, tanınan siyasetçilerden eski Bakanlarımızdan Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel ve geçmiş dönem Bornova Belediye Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, ünlü oyuncular Mehmet Atak, Tülin Özer ve Salih Bademci, Yüksek Sadakat grubunun gitaristi Kutlu Özmakinacı, ve sevgili BAL 1991 dönem arkadaşlarım Ece Temelkuran ve Elif Ergu Demiral. Bu listede isimleri geçmese de özellikle benim okuduğum yıllarda ÖSS/ÖYS sınavında ilk üçte muhakkak bir BAL’lı olurdu. Aramızdan ne üniversite birincileri, profesörler, doktorlar, ve mühendisler çıktı. Hatta aramızdan ne kadın cerrahlar, kadın mühendisler, kadın akademisyenler (hatta dekanlar) ve kadın yazarlar çıktı...

 

Böyle bir ekol olan BAL’dan ben 1991 yılında mezun oldum. Hayata bakış açım, ergenliğimi geçirdiğim dönemde en yakın arkadaşlarım, ilk aşklarım, hayat bilincim hep bu kurumda şekillendi.

 

Bu yıl liseden mezuniyetimizin 25. yılını kutlamak için dönem arkadaşlarımla bir organizasyon yaptık ve yaklaşık 85 arkadaşımızla Çeşme’de bir otelde bir hafta sonu geçirdik. 25 yıl sonra “hadi gelin kutlayalım” denildiğinde bile 85 dönem arkadaşımızın bir hafta sonu için her şeyi bırakıp İzmir’e gelmeleri, hatta yurt dışında bulunan arkadaşların Türkiye’ye gelme planlarını da buluşma tarihine göre ayarlamaları aramızdaki bağların en iyi göstergesidir diye düşünmekteyim.

 

BAL bir gelenektir ve bu okulda okuyanlar için de sorumluluk bilinci gerektirir diyerek 25. yıl kutlamamızdaBAL’da okuyan kız öğrencilere burs vermek üzereBornova Anadolu Lisesi’nin Eğitim Vakfına (BALEV) yapacağımızbir bağış kampanyası başlattık. Belki de içkilerin limitsiz olması, belki de müziklerin bizi gaza getirmesi, belki de bağışı toplayan arkadaşların müthiş enerjisi o gece arkadaşları etkiledi ama bizim 3-4 bin lira toplamayı hedeflediğimiz kampanya birdenbire büyüdü. Yurtdışından ve katılamayan arkadaşlardan da bağışlar gelmeye başladı ve bayram öncesi BAL 1991 mezunları olarak bizler BALEV tarihinin en büyük bağışı olan 105,518.12 TL’yi 4 yıl boyunca her yıl 20 kız öğrenciyi okutmak üzere BALEV’e bağışladık. Burslarımıza da BAL 1991 mezunlarımızdan kaybettiğimiz 5 arkadaşımızın isimlerini verdik.

 

Bornova Anadolu Lisesi mezunu olan bizler, hem vefayı hem de eğitime desteğin önemini sadece sözle değil sahip olduğumuz maddi güçle de sağlamaya karar verdik. Hiçbir BAL öğrencisi mezunların onlara olan desteğinden şüphe etmesin, bu bizim için sadece bir başlangıç… Aklımızda sadece burs değil, mentorluk gibi başka projeler de var. Bize biraz zaman verin, bizler daha öğrencilerimiz için neler yapacağız… Hedefimiz Türkiye’nin en parlak öğrencilerinin okuduğu Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olanların ülkelerinde yeterince destek görmediklerini düşünmelerinin önüne geçerek olası bir beyin göçünü engellemek.

 

Hani son günlerde moralimiz bozuk bu ülkede tüm değerlerimizi yitirdik mi acaba diye üzülüyorduk ya… Diyeceğim odur ki arkadaşlar bu güzel ve yalnız ülkemizde henüz umudunuzu yitirmeyin, bazen güzel şeyler de olabiliyor… BAL bir ekoldür ama o ekolun altında yatan en önemli değerlerden biri de vefadır – kuruma vefa, modern eğitimin bize verdiklerine vefa, Cumhuriyet değerlerine vefa, birbirimize vefa… Müsaadenizle, bu vefanın getirdiği bir görev olarak da burada kaybettiğimiz arkadaşlarımızı sizlerin de huzurlarında anmak istiyorum: Aydın Mumcu, Özlem Deniz Ünlü, Tuğyan Yiğitcanlar, Oya Hadımlı ve Safiye Şenocak Dönmez – sizleri unutmadık arkadaşlar ve sizin temsil ettiğiniz değerleri yaşatmak için BAL 1991 dönemi olarak

xhamster
birbirimize söz verdik.

 

BAL sadece bir okul değildir, BAL bir ekoldür, ve yolu da vefadan geçer…Anchor

 

Itır Bağdadi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü; Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi

 

(Buradaki fikirler yazarın bağlı olduğu kurumdan bağımsız bir şekilde yazarı yansıtmaktadır.)

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber