RSS / XML
15-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

TARİH KİTAPLARI NE YAZACAK?


2016-08-22 15:17:31
Z.Remide ARSAN

15 temmuz darbe kalkışmasından sonra, tam bir aydır, dinlemediğimiz senaryo, hikaye, uzman(?) görüşü, uluslararası ilişkilerci, emniyetçi, istihbaratçı,  general, subay, gazeteci, yazar, bilir kişi / bilmez kişi kalmadı. O da yetmedi. Dil bilenler yabancı basından, çeşitli  ülkelerin saptamalarını  takip etti. Bir o kadar da ilginç, eksantrik, inanılmaz yaklaşımlar  okuduk.

Hala ne olduğunu anlamayan binlerce insan var ve milyon tane fikir oluştu.

Eski yıllarda, siyasi ve sosyopolitik olayların akışı ve bunların yorumu konusunda, vatandaşların ilk bel bağladığı kesim gazeteciler olurdu.  Zira, onların asıl görevinin gerçeğe ulaşmak,  bir dedektif titizliğinde haber peşinde koşmak, delil ve belgeleri araştırmak, okuyucuya bir pencere açacak bilgiler aktarmak olduğu bilinirdi. Farklı  fikir ve yaklaşımlar, zıt kutuplar elbette vardı ama bu gün olduğu gibi gerçek de, sonuç da değişmezdi.

Herkes yazılarına, mesleki başarısına hayranlık  duyduğu ve en çok da- güvendiği- yazarını okurdu öncelikle. Burada anahtar kelime güven… Haberin uydurulması, baskı nedeniyle yönlenmesi söz konusu olmazdı. Gazetecilik mesleğinde  uzmanlık payesini almış, bilgilerinin doğruluğu su götürmez olanların, mesleki  tecrübeleri eşliğinde yaptıkları analizler sayesinde -Uğur Mumcu bunların başında gelir-  halk her yönden bilgiyle donanır, kendi kişisel görüşüne şekil verirdi.

Bu günün fotoğrafına baktığımızda basının ;  gerçek olayları ve olayların sahne arkasını,  dürüstçe, baskı görmeden,  etki altında kalmadan, kişisel çıkarlarını ön plana almadan, kıvırtmadan, ona buna yalakalık yapmadan aktardığını nereden bileceğiz?  

Ayrıca, hangi tarihçinin, siyasi bilimcinin, politikacının, devlet adamının, ilgili/ ilişkili kişinin anlattıklarına itibar edilecek?

İtirafçılarla istifçiler, yalakalarla  yalancılar,  dindarlarla kindarlar, cübbeli hocalarla cübbeli savcılar aynı kefede?? Bayrağımız demokrasiye bağlı /bağsız herkesin elinde?

İleride ülke tarihini  okuyanlar,  ‘bu nasıl iş’ demeyecekler mi?

 

En önemlisi, tarih kitapları ne yazacak?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber