RSS / XML
11-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

BUGÜN DE BU:KARA MADONNA


2016-08-31 15:37:24
Serhat GOBİ

Kara Meryem, Kara Bakire diye de adlandırılan Kara Madonna figürü, Batı kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Kara Madonna, çeşitli nedenlerle, uzun zaman içinde, mum isi ve benzeri nedenle kararmış ya da özellikle kara yapılmış Meryem heykellerine verilen isimdir. Ancak sembolik anlamı çok daha derin ve geniştir.

Hz. Meryem’in gölgesi olarak göreceğimiz bu figürleri, bazı araştırmacılar kadının Lilith yönüne yorsa da, aslında geçmişten gelen Ana Tanrıça kültünün bir devamıdır. Sadece Fransa’da üç yüz civarında olan bu kara Madonnalar’a Polonya ve İspanya’da da rastlanır.

Özellikle Batı’da Kara Madonna’nın görüldüğü yerler; eski bolluk ve bereket kültlerinin olduğu yani Ana Tanrıça tapınma geleneğinin sürdüğü yerlerdir. Ve bu yerlerin Kutsal Kase efsaneleriyle olan bağlantısı da dikkat çekicidir.

Bu yerleri geçmişe dönük incelediğimizde daha önceleri de yine Kara Tanrıça’lar diye isimlendirilen Doğu Kökenli Tanrıçalara tapınma geleneklerinin olduğunu görürüz. Çoğu Kara Madonna tasvirinin mağara, ağaç kovuğu, su kaynakları gibi yerlerde bulunması, Pagan geçmişini teyit etmektedir.

Kara Madonna, aynı zamanda, gökler ve yeryüzü arasında bir bağlantı olarak Sophia’yı da temsil etmektedir. Sophia insandaki iç bilgiyi ve tanrının dişi yönünü temsil eder, bilginin sonradan kazanılmayıp doğrudan içimizde olduğunu bilmek için içimize bakmamız gerektiğinin sembolüdür. Kısacası bilgeliktir.

Işık ve sevgiyle kalın!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber