RSS / XML
16-12-2018
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

SAYGI VE SEVGİYİ GELİŞTİRME ZAMANI


2016-11-01 10:39:42
Prof. Dr. Çağatay ÜSTÜN

Kısa bir yaşamı bu dünyada türlü zorluklar, sıkıntılar ve kimi zaman da mutluluklar içinde yaşarken insanların birbirlerine karşı daha saygı ve sevgi dolu olması gerekirken, neden anlamsız ve kendi egolarını tatmin edecek şekilde davranmaya ısrarla devam ettiklerini anlamakta zorlanıyoruz. Nedeni belli aslında bunun, sandığımızın aksine. Toplumlarında son 100 yıl içerisinde gelişen bozulmuş ve hastalıklı hal almış yapının ve tavırların değişmesi gerektiği üzerinde hem fikir olmamıza rağmen, yine de bir ilerleme sağlayamıyoruz. Taşıma su ile değirmen döndürme deyişindeki gibi. Kırıcı olmadan bir şeyleri izah etmek o kadar zorlaştı ki. Menfaat ve çıkar sağlamak için birbiri ile görüşen insanların zamanı geldiğinde birbirlerine karşı acımasız olmasının ardındaki nedenler belli, ama yine de böyle bir yaklaşım doğru mu diye düşünmekten vazgeçemiyoruz.

Ancak şurası kesindir ki, sevgi, saygı ve değer vermenin yolu insanların birbirini kırmaması ve hassasiyetlerine uygun tavır içinde olmasından geçmektedir. Bunu yapmayanların doğru düzgün bir yolu takip edeceklerini düşünmeyiniz. Sadece kendi yaşamını yaşamak isteyen, kimseye zararı dokunmasın diye uğraş verenlere hayranlık duymamızın bir nedeni de belki budur. Emin olunuz ki, laftan anlamayan, öğüt dinlemeyen, kendi bildiğinden başkasına kulak asmayanların sadece insanlara değil, diğer canlılara yönelik de bazı sıkıntılı davranışları söz konusudur. Onlar ya doğayı ya da yaşamı, ya da yaşamayı layıkıyla sevmezler, sevemezler. İnsanlar birbirini üzmemeli, yıkmamalı, sıkıntı oluşturmamalı. Bunu sadece kendisi için değil başkası için de arzu etmemeli. Ama nedeni belli olmayan tavırlar yüzünden, bugünün dünyasında sürekli acıdan, sıkıntıdan, gözyaşından bahsetmek zorunda kalıyoruz. Lütfen, biraz daha özen! Lütfen, biraz daha az bencillik! Geleceğin umut dolu dünyasının gerçekleşmesi için buna ihtiyacımız vardır. Artık saygı ve sevgiyi geliştirme zamanıdır.

Bunu dikkate almayanlar için söylenecek bir söz yoktur. Onlar çoktan kendi ağlarını örmüş ve sessizce kaderlerindeki yazgıyı yaşamaktadırlar.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber