RSS / XML
25-09-2018
Bizi Takip Edin!

İŞVERENLER İÇİN SON TEŞVİKDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


2017-03-02 12:00:38
Dilek ETE

Referandum öncesi yürürlüğe giren 9.02.2017 tarihli ve 29974 sayılı resmi gazetede yayınlanan teşvik işverenlerimiz için oldukça avantajlıdır.1.2.2017 tarihi ile uygulamaya başlanan bu teşvik den yararlanabilmek için dikkat etmemiz gerekenleri kısaca özetlemek istedim. Siz okuyucularımıza faydalı olacağını düşünüyorum.

*İşe alınacak işçinin 1.2.2017 den itibaren geriye doğru en az 3 aydır  İŞKUR ‘a kayıtlı işsizler arasında olması gerekir.

*İşe alındığı tarihten önceki 3 aya ilişkin SGK ‘na verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bu işçilerin  isimlerinin  bulunmaması gerekiyor.

*İşverenin Aralık 2016 da çalışan işçi sayısına ilave edilen işçiler için teşvik var.

*İşverenin Aralık 2016 da çalışan sayısına ilave olan her işçi için yararlanılabilecekburada  bir üst sayı bulunmuyor. İsterseniz şartları uyan 100 kişiyi işe alın.

*İşveren bu teşvikten yararlanan her işçisi için günlük 22,22 TL destek alacak, çalıştığı gün sayısına göre teşvik rakamı belli olacaktır.

*SGK ‘na ödenecek primlerden teşvik tutarı düşülecektir.

*1.2.2017 ile 31.12.2017 arasında işe alınan ilave her işçi için bu teşvik uygulanacaktır.

*İşe girmeden önce Türkiye İş Kurumunakesinlikle  işsiz olarak kayıtlı olmak gerekiyor.

*1.2.2017 ile 31.12.2017 tarih aralığında bu teşvikten yararlanmak için işe alındığı tarihten önceki 3 aylık dönem  içinde Bağ- Kur(4b) ,Emekli Sandığı(4c) ,Taksici  ,Ev hizmetlerinde 10 günden fazla primi ödenenler teşvikten yararlanamaz.

*Aday çırak, çırak veya işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görev alanlar  ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 46. maddesine tabi olarak kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler ile Türkiye İş Kurumunca düzenlenen kurslara devam edenler işe giriş tarihinden önceki üç aylık süre içinde işsiz olarak kabul edilecektir.

*Bununla birlikte, işe girdiği tarihten önceki üç aylık sürede işsiz olmasına rağmen, işe girdiği tarihten önceki 6 aylık süre içerisinde işten ayrılış nedeni en son mevsim bitimi, kampanya bitimive vize süresinin bitimi olarak bildirilen sigortalılar, son 3 aylık sürede SGK’na bildirilen sigortalı gibi dikkate alınacağından bu sigortalılardan dolayı destekten yararlanılmayacaktır. 

* Aralık 2016 tarihinde  sigortalı çalıştırılmaması nedeniyle SGK’na bu aya ilişkinaylık prim ve hizmet belgesinin verilmemiş olması halinde, bu destekten yararlanabilmek için sigortalının işe alındığı işyerinden 2016 yılında SGK’na bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması gerekmektedir.

Ortalama sigortalı sayısı, sigortalının işe alındığı işyerinden SGK’naOcak 2016 tarihi ile  Kasım 2016 tarihleri arasında bildirilmiş olan toplam sigortalı sayısının, aynı dönem aralığında SGK’ na bildirim yapılmış ay sayısına bölünmesi suretiyle bulunacaktır.

 Sigortalıların, ortalama sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılıp çalıştırılmadığının tespiti sırasında, ortalama sigortalı sayısının küsuratlı çıkması halinde, yarıma kadar kesirler dikkate alınmayacak, yarım ve üzerinde olan kesirler ise tama tamamlanacaktır.

* 2017 yılında kurulan işyerlerinde , 1/2/2017 ile 31/12/2017 tarihleri arasında işe alınan ve destek kapsamına giren sigortalılardan dolayı destek tutarının yarısı kadar, Kanunda öngörülen diğer şartların da sağlanmış olması kaydıyla işyerinin tescil edildiği tarihi takip eden 3. aydan itibaren bu destekten faydalanabileceklerdir.

2017 yılından önce tescil edildiği halde 2016 yılında SGK ‘nasigortalı  bildiriminde bulunmayan işyeri işverenleri, 2017 yılında SGK ‘na bildirim yapılan ilk ayı takip eden 3. aydan itibaren destek kapsamına giren sigortalılardan dolayı destek tutarının yarısı kadar bu destekten yararlanabilecektir.

Teşvikler özellikle orta ölçekli firmaların nefes alabilmesi için fırsat olabilir.Mutlaka Mali Müşavirlerinizden destek alarak yararlanmaya çalışmanızı şiddetle öneriyorum.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber