RSS / XML
24-02-2018
Bizi Takip Edin!

ETİK OLANI ÖNERİYORUM


2017-06-29 15:24:08
Prof. Dr. Çağatay ÜSTÜN

“Etik olanı öneriyorum. Başka bir isteğim ve talebim yoktur. Eğer bunu anlamakta güçlük çekiyorsak, o zaman insanlık tarihine bakmak lazımdır. Toplumların yaşamı tekrardan gözden geçirmeleri ve sorgulamaları gerektiğini belirten düşünürlerin tavır ve yaklaşımları gerçeğin ta kendisiydi. Bunun çok ötelerine düştüysek bu kusurun sebebini kendi içimizde aramalıyız.

Zaman değişmesine ve teknoloji ilerlemesine rağmen aslında değişen hiçbir şey yok. Herkesin bu kaygıyı hissetmesi çıkış yolunu gösterecektir. Sadece akıl ile başaramayacağımız şeyler bunlar. İşin içinde vicdanın ve gönülün de olması lazımdır. Akıl ve vicdan kardeştirler ve ulaşacakları doğruya hem düşünce hem de duygu yolu ile erişebilirler. Politikanın insan iradesini ve ruhunu zayıflatan yönlerinden uzak durmalıyız. Bilgi kuramı sayesinde bilgiyi duygu ile birleştirmeliyiz. Bu gerçekleşmeye başladığı andan itibaren grilik yerini ya siyaha ya da beyaza bırakacaktır. Bu kadar nettir. Ortası yoktur. Günümüzde yaşanan sıkıntıların kaynağı bu grilik anlayışı yüzündendir. İçtenlikle istiyorum ve bunun alacağına inanıyorum. Etik düşünce mutlaka ahlaki doğru eylem ile birleşecektir, birleşmelidir.”

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
© Copyright 2018 Ege Meclisi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile OHO Internet Solutions tarafından yapılmıştır.
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber