RSS / XML
19-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI İZMİR İL MÜDÜRÜ İNSAFA GELİN


2017-08-29 09:50:01
Dilek ETE

Hiç tartışmasız biz  Sosyal bir milletiz ve devletiz. Yardım etmeyi hem şahsi olarak bizler ve devletimiz ilke edinir. İşte bu felsefeden yola çıkarak 29.06.2011 de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kuruldu.Temel kuruluş amacı; Birey, aile ve toplum refahını artırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen katılımcı anlayışla, adil ve arz odaklı bütüncül sosyal politikalar üretmek, uygulamak ve izlemek olarak belirlendi.

2011 den itibaren özellikle geliri olmayan veya düşük olan bakıma muhtaç kesime destek olmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  gelir bağlıyor. Çok yerinde çalışmaları ve kutsal görevlerinde zaman zaman bireylerin suiistimalleri de söz konusu oluyor.Ama genelinde bakıma muhtaç kesime hizmet ediyorlar.

Bu kadar büyük bir hizmet  yelpazesinde zaman zaman hataların olması da çok normaldir.

İzmir ‘de Aile ve Sosyal Politikalarİzmir  İl Müdürlüğüne iki yıl önce yapılan başvuru ile bir aileye evde bakım parası bağlıyor. Aile Menemen de dededen kalma eski bir evde karı koca birlikte yaşıyor.Evde Bakım parası almak için başvuran kişi Necdet Korkmaz 55 yaşında ve hiçbir geliri yok.Yaşamda maddi kayıplar yaşamış sağlık durumu elverişli olmamakla birlikte eşi Tahire Korkmaz ‘ın ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bulunuyor. Evde iki kişiler ve başka da bakabilecek kimse bulunmuyor.Eşi Tahire Korkmaz hastalanmadan önce Necdet Korkmaz günlük daim olmayan işlerde çalışmış ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamış.Eşi hastalanınca çalışamaz olmuş.Eşi yatağa bağımlı yaşıyor, banyo tuvalet dahil tüm şahsi ihtiyaçlarını eşinin yardımı olmadan tamamlayamıyor.

Şimdi durum böyleyken evde bakım parası ödenirken eve Bakanlığın denetmenleri geliyor.Geldikleri gün evin dağınık olması ve uygun şartların olmadığından yola çıkarak rapor düzenliyor  ve evde bakım parasını kesiyor.Ağustos 2017 evde bakım parası ödenmiyor.

Bana göre evde bakım parası alma şartları arasında yer alan temel sebeplerden olan gelir durumu, sağlık raporu gibi şartlarda bir değişiklik olmamasına rağmen tamamen göreceli bir sebeple evde bakım parasını durdurmak çok insaflı bir karar değildir.Hiç rahatsızlığınız olmasa dahi eviniz her zaman derli toplu ve hijen koşulları olarak dört dörtlükmüdür?

Hasta birinin bakımı ve hijen şartları görecelidir. Günden güne değişebilir. Eşine ,kızına , oğluna vicdanlı olan herkes doğru uygun şartlarda bakmak ister.

 Kurban bayramına girdiğimiz şu mübarek günlerde bir ailenin tek geçim kaynağı olan evde bakım parasını hijen koşulları uygun olmadığı için durdurmak bana göre insafsızlıktır.Sosyal Devlet olarak eşinin bakamadığı yerde Tahire Korkmaz ‘a bakmak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görevi olacaktır. Yeterli koşulların sağlanamadığını  gören denetmenlerin Evde bakım parasının ödeme rakamını artırmak yerine evde bakım parasını kesmek çok kolay ve sosyal devlet ilkesine aykırı bir yaklaşım olmuştur.

Böyle bir yanlıştan kısa sürede dönüleceğini düşünerek Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yaptılar.İnşallah bu dilekçe sonrası aileye evde bakım parası tekrar bağlanır.Empati yaptığımız yerde hepimiz iyi insanlarız.Bazen empati yapmayı unutuyoruz .

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber