RSS / XML
19-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

BUNU SAKIN DENEMEYİN!


2017-12-05 08:51:23
Prof. Dr. Çağatay ÜSTÜN

Kuzey Kore’de uzun bir zamandır nükleer balistik füze çalışmaları nedeniyle yaşanan gerginlik son günlerde giderek tırmanırken, Kuzey Kore ile ABD arasındaki bu gerilimin yeni bir nükleer savaş krizinin eşiğine geldiğini üzülerek fark ediyorum. Her iki ülkeye ve buna taraf olarak ülkelere seslenmeliyiz ki; Bunu sakın denemeyin!

En son dünya savaşında Hiroşima ve Nagazaki’de denenen her iki atom bombasının can alıcı sonuçları üzerinden 50 yılı aşkın bir süre geçmişken, ölen veya sakat kalan insanların varlığına rağmen dünyanın yeniden nükleer silahların gölgesine kadar gelmiş olması hüzünlü bir tekrardır.

Kuzey Kore ve ABD yöneticilerinin birbirleriyle oturup uzlaşmak yerine gözdağı verecek tarzdaki hareketleri ve tehditleri ve bunun nükleer silahlar üzerinden yapması acı verici bir durumdur.

Biyoetik kaygıları içinde derinden hisseden, oluşturabileceği çevresel felaketleri çok daha önemseyen bir insan olarak tekrar ediyorum ki, Lütfen, artık nükleer tehdit üzerinden bizleri ürkütmekten vazgeçiniz!

Öyle ya da böyle, bir şekilde nükleer silaha sahip ülkelerin yöneticilerinin, kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için tüm dünyanın, doğanın ve eko sistemin devamını tehlikeye atması doğru değildir. Doğru olan, nükleer silahların artık tamamen kaldırılması, kalıcı bir barış için ülke yöneticilerinin bir araya gelmesidir. Bugün için bir anket yapılsa tüm ülkelerde yaşayan insanların böyle bir tehdide veya savaşa evet demeyeceği kesindir. Kuzey Kore ve ABD’nin karşıt güçler haline geldiği bu aşamada, diğer bütün ülkeler bu iki ülkeyi uyarmalı, birbirileriyle didişmeyi sona vermeleri gerektiği yönünde telkinlerde bulunmalıdır.

Umudum vardır ki, bu gezegenimizin karşılaşacağı son nükleer kriz olsun. Herkes ayrışma yerine, dünyalı gibi olmayı içine sindirebilsin ve canlılarla uyum içinde olmayı kendisine ilke edinebilsin.

Lütfen, bunu hiçbir ülke denemesin, aklından, hayalinden bile geçirmesin. Onca ağır çevresel sorunlara rağmen bu gezegen bizlerin ve tüm canlıların barınacakları tek yer. Hiç kimsenin, hiçbir fikrin bu barınağımızı darmadağın etmeye hakkı yoktur ve olamaz.

Bu noktada sesimizin duyulacağına inanıyorum. Lütfen bu güzel dileği sizler de çevrenizle paylaşınız.

Sevgiyle, saygıyla, içtenlikle kalın…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber