RSS / XML
20-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY


2017-12-13 08:20:58
Prof.Dr.Esin Emin ÜSTÜN

Seksen yedi yıl önce, 23 Aralık 1930'da Menemen'de önemli bir karşı devrim girişimi yaşandı. Gözü dönmüş yobaz katiller yedek subaylık görevinin yapan genç bir Cumhuriyet öğretmenini ve iki bekçiyi vahşice şehit ettiler.

Menemen şehidi Kubilay 1906 yılında İzmir'de doğmuş, önce Antalya Öğretmen Okulunda daha sonra da İzmir Erkek Öğretmen Okulunda öğrenimini tamamlayarak öğretmen olmuştu. Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerindendi.

Asıl adı Mustafa Fehmi olan Kubilay bu soyadını kanun çıkmadan altı yıl önce daha öğrenciyken kendiliğinden almıştı. Menemen olayı bir karşı devrim girişimi olarak Şeyh Said isyanından sonra ikinci girişim olmaktadır. Aydınlığın, ışığın önünün kapatan Nakşibendi Tarikatının Balıkesir-Manisa elebaşısı Laz İbrahim  tarafından kışkırtılan Derviş Mehmet isimli bir yobazın etrafında toplanan bir kaç kişi aylar öncesinden yaptıkları hazırlıklardan sonra 23 Aralık 1930 günü saat 06.30'da Menemen'e geldiler ve camide buldukları yeşil bir bez parçasını bayrak gibi yaparak belediye meydanında toplandılar.

Kendini mehdi ilan eden Derviş Mehmet ve yandaşları aldıkları uyuşturucunun etkisiyle; ''Şeriatı geri getireceğiz, bu yeşil bayrağın altında toplanmayanlar kılıçtan geçirilecektir'' naraları atmaya başladılar. Olayı haber alan Alay komutanı asteğmen Kubilay komutasındaki bir mangayı derhal olay yerine gönderdi. Kubilay bu dinci güruha ''Teslim ol'' çağrısı yaptığı sırada açılan bir ateşle yaralandı.

Yaralı asteğmeni yakalayan Derviş Mehmet ve çevresindeki hain yobaz sürüsü musalla taşında Kubilay'ın başını gövdesinden ayırarak kesik başı bir sırığın üstünde dolaştırdılar. Onlara karşı koyan bekçi Hasan ve Şükrü'yü de katlettiler. Daha sonra olay yerine gelen Alay, Derviş Mehmet ve iki arkadaşını orada öldürdü. Destekçileri ise anına yakalandılar.

Olaydan hemen sonra bölgede ilan edilen sıkı yönetimin ardından suçlu bulunan 28 kişi Kubilay'ın şehit olduğu yerde idam edildi. Menemen olayında İstanbul'daki hain Nakşibendi şeyhinin ve Serbest Fıkranın parmağı olduğu daha sonra anlaşılmıştı.

Yirmi dört yaşında şehit edilen Kubilay olayı her 23 Aralık günü anımsanmalı ve bu ülkenin bir daha şeyhlerin, şıhların, tarikatların ülkesi olmayacağı bir kez daha buna heveslenecek ve yeltenecek olanlara hatırlatılmalıdır. Cumhuriyetimizin ilk öğretmenlerinden devrim şehidi Kubilay'ı ve diğer devrim şehitlerini, o yılların eğitim ordusunun birer neferi olan tüm ilk öğretmenleri rahmetle, saygıyla anıyoruz. Unutulmadılar, unutulmayacaklar.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber