RSS / XML
18-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU VERGİ BORCUNU SORGULUYOR


2018-01-17 15:20:06
Dilek ETE

Sosyal Güvenlik Kurumundan para iadesi alacak olanlar bu alacaklarını talep ettiklerinde bundan böyle ‘’Vergi Borcu yoktur’’ yazısı götürmek zorundadır. Bu da nereden çıktı? demeyin.

Yine her zaman ki gibi sessiz sakin uygulama değişikliklerine gidiliyor.Kurumlarda yaptığınız işlemlerde mağdur olmamanız için her gün gelişmeleri takip etmeniz gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde 23.12.2017 tarihinde Resmi Gazetede 1.1.2018 de uygulanmaya başlanması konusunda yeni bir düzenleme yayınlandı.23.12.2017 tarihinde 30279 sayılı resmi gazete de  yayınlanan maddenin içeriğini olduğu gibi aktarıyorum.

6183 sayılı Kanunun 22/A maddesi kapsamında, 1/1/2018 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanuna tabi kamu idareleri ile bu idarelere bağlı döner sermaye işletmelerinin, 4734 sayılı Kanun kapsamına giren kurumların, 5018 sayılı Kanuna tabi olmayan ve 4734 sayılı Kanun kapsamında bulunmayan kamu tüzel kişiliğini haiz kurum ve kuruluşların (meslekî kuruluşlar ve vakıf yükseköğretim kurumları hariç) hak sahiplerine/ilgililere yapacakları anılan Tebliğde belirtilen ödemeler (2.000,- liranın üzerindeki) sırasında hak sahiplerinin/ilgililerin, Bakanlığımıza bağlı tahsil dairelerine vadesi geçmiş borçlarının bulunmadığına ilişkin vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranılması ve yapılacak ödemelerden hak sahiplerinin/ilgililerin amme borçlarının kesilerek ilgili tahsil dairesine aktarılması zorunluluğu getirilmesine,

 - Maliye Bakanlığına bağlı vergi dairelerince veya Sosyal Güvenlik Kurumunca tahsil edildikten sonra kanuni sebeplerle nakden reddi icabeden alacaklara ilişkin yapılacak mahsup işlemlerine, 

- 3213 sayılı Maden Kanunu kapsamında, süresinde tahakkuk ettirilmeyen Devlet haklarının takip ve tahsil işlemlerine,

 - 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre yapılan tecil ve taksitlendirmelere ilişkin bazı hususlara, - 6183 sayılı Kanunun 77 nci maddesine istinaden diğer menkul mallar için düzenlenecek haciz bildirilerinin elektronik ortamda tebliğ edilmesine ilişkin Gelir İdaresi Başkanlığının ilgili kurumlarla protokol yapabilmesine, yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir.

Bunun kısaca açıklaması şu bundan böyle Sosyal Güvenlik Kurumundanbaşta yurt dışı borçlanması, askerlik borçlanması,doğum borçlanması vb tüm alacaklarınız için talepte bulunmak isterseniz VERGİ BORCU YOKTUR yazısı götürmeniz gerekiyor. 23.12.2017 tarihinde resmi gazetede  yayınlanan Gelir İdaresi Daire Başkanlığının tebliği gereğince  1.1.2018 den sonra Vergi Dairesinden borcu yoktur yazısı getirmeyene para ödenmeyecektir.

Bugüne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu kendi alacaklarını sorguluyor ve ardından talep ettiğiniz SGK alacağınızı size ödüyordu. Artık vergi dairesinden getireceğiniz tüm Türkiye çapında vergi borcu yoktur yazısını görmeden ödeme yapmayacaktır.

Vergi borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumundan alacaklarınızı tahsil etmeyi düşünüyorsanız elinize kalem kağıdı alın alacak vereceği hesaplayın öyle talep edin.

Sosyal Güvenlik uzmanı arkadaşlarım vekalet ile işlem takibi yapıyorsanız vekaletlere ‘’vergi dairesinden belge bilgi alabilir ‘’ibarelerini de eklemeyi ihmal etmeyin.

Sağlıcakla Kalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber