RSS / XML
18-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

EMEKLİ SANDIĞINDA 1.10.2008 DEN SONRA MEMUR OLANLAR


2018-02-05 16:30:05
Dilek ETE

Başlığı böyle atınca Ekim 2008 tarihinden sonra Emekli Sandığımı kaldı bütün kurumlar Sosyal Güvenlik Şemsiyesi altında birleşti diyeceksiniz.Evet birleşti ama her konuda değil , çok farklı uygulamaları var.Konuyu detaylandırmaya kalkarsak yazacağımız çok şey var.

Bu yazıda dikkatinizi çekmek istediğim konu 1.10.2008 sonrası ilk defa devlet memuru olanların emeklilikte yaş ve prim ödeme gün sayısının ne olduğudur.

Büroma danışmanlığa gelen birçok devlet memurunun kafasını karıştıran sorulardan biri de geçmişte başka statülerde adına emeklilik primi yatmasına rağmen ilk defa 5510 sayılı kanunun Ekim 2008 den sonra yürürlüğe girmesi ile devlet memuru oldukları için geçmiş çalışmaları ile emeklilik yaş ve prim gün sayısının değişip değişmeyeceğidir.

Öncelikle 5510 sayılı yasa ile ilk defa Emekli Sandığı sicili ile yani 4c kadrosunda çalışmaya başladıysanız 4c statüsünde  emekli olmak için 9000 prim gününü ve 65 yaşı doldurmanız gerekir.

Yani önceden devlet memuriyetiniz yoksa SSK  veya Bağ- Kur hizmetinizin olması sizin için 4c (Emekli Sandığı) statüsünden emekli olmanızda yaş anlamında bir fayda sağlamayacaktır.65 yaşınıza geldiğinizde 9000 gününüz varsa 4c statüsünde emekli olursunuz.

İkinci bir soru da Emekli Sandığından emekli olursam emekli aylığım daha mı iyi olur?

Açıkçası 2008 öncesinde Devlet memuriyetiniz yoksa istisnalar hariç olabileceğiniz en çabuk emeklilik statünüzü seçmeniz yerinde olacaktır.

Biliyorsunuz 1.10.2008 tarihinden önce Devlet Memuru olanların emekli olduklarında alacakları emekli aylığı derece ve kademeye göre hesaplanır.Aynı derece ve kademeden emekli olan bütün devlet memurları ne zaman emekli olursa olsun aynı emekli aylığını alır.

1.10.2008 sonrası ilk defa Devlet memuru olanların  emekli aylık hesapları yapılırken aylık kazançlarına göre hesaplanacaktır.Yani  SSK ve Bağ–Kur statüsündekiler gibi emekli aylıkları hesaplanacaktır.

Durum böyle olunca 2008 sonrası Devlet Memuru olanlar adlarına yatan sigorta primlerinin emekli aylıklarına katkısını bilmeli ve ona göre emeklilik planı yapmalıdır. Özellikle 2008 sonrası herkes için emeklilik planı farklıdır. Son on yıl primini yüksek yatır, prim günün fazlaysa emekli aylığın fazla olur söylemleri doğru söylemler değildir. Aylık hesabı yapmak ve emekliliği planlamak en doğrusudur. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber