RSS / XML
10-12-2019
Bizi Takip Edin!

SOSYAL GÜVENLİK DE SEÇİM VAATLERİ


2018-06-19 14:11:58
Dilek ETE

 

Kurum alacaklarının 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılması ile vatandaşın lehine olan düzenlemeler seçimdi, tatildi derken ihmal ediliyor.Fırsattan yararlanıp size uygun olan imkanlardan faydalanmanızı öneririm.Seçimler bitince siyasiler uzunca bir süre sizleri bir daha hatırlamaz.Kısaca göz atmak da fayda var.

VERGİ VE PRİM BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

Vergi ve prim borçlarınız varsa 30.03.2018 tarihine kadar olan tüm borçlarınız enflasyon oranları üzerinden hesaplanacak   gecikme faiziyle ödenmesi sağlanacak,fakat bu hesaplama yapılırken bakın nasıl yapılacak inceleyelim.

Vergi ve prim borcunuzu 7143 sayılı kanuna göre yapılandırdığınızda ;

*İlk yapılandırma taksiti süresi içinde ödenirse  enflasyon oranları üzerinden hesaplanan gecikme faizinin %90nı alınmayacaktır.

*İkinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ise enflasyon oranları üzerinden hesaplanan gecikme faizinin %50 si alınmayacaktır.

EMEKLİ BAĞ-KURLUNUN SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ BORÇLARI SİLİNİYOR.

Emekli olduktan sonra Bağ-Kura tabi çalışması olanlardan tahsil edilen Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu olanların tüm borçları silinecektir.

FAZLA VE YERSİZ ÖDENEN AYLIKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI

İş kazası,meslek hastalığı ,malullük ,adi malullük ve ölüm durumunda işverenlerin ,üçüncü şahısların ödemekle yükümlü oldukları her türlü borçları yeniden yapılandırılacak ve ödeme taksitine göre gecikme faizlerinin en az %90 nısilinecektir.Sosyal Güvenlik Kurumunun fazla ve yersiz ödediği kesinleşmiş alacaklarının gecikme cezaları ve faizleri de aynı kapsamda silinip yeniden yapılandırılacaktır.

BAROLARA ,BORSALARA ESNAF VE SANATKARLARIN ÜYESİ OLDUKLARI ODALARA OLAN  BORÇLAR

Mart 2018 sonu itibariyle esnaf odaları ,baro,meslek mensuplarının bağlı oldukları odalara olan borçların tamamı azami altı ay içinde ödenmesi şartıyla tüm gecikme faiz ve cezaları silinecektir.

GAYRI FAAL OLAN İŞVERENLERİN 100 TL ALTINDAKİ BORÇLARI SİLİNECEK

Sigortalı çalıştırmaya son vermiş olan işyerlerinin 2015 sonuna kadar olan sigorta primi ve idari para cezası  borç asılları 100 lirayı aşmıyorsa silinecektir.

18-29 YAŞ ARALIĞINDA OLUP İŞ KURAN BAĞ-KURLUYA  TEŞVİK

Mükellef olduğu tarih itibariyle 18-29 yaş aralığında olanlardan 1.06.2018 itibariyle ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin asgari ücrete kadar olan primleri bir yıl süreyle Hazinece karşılanacaktır. Adi ortaklılar ve şahıs şirket ortaklarında sadece bir ortak bu düzenlemeden yararlanabilecektir.

BAĞ-KUR BORÇLARI SİLİNECEKTİR

31.05.2018 tarihinden önce bulunan bütün Bağ-Kur borçları silinecektir.Dilerlerse Bağ-Kur  borçlarını gecikme cezası ve faizi ödemeden ihya edebileceklerdir. Bağ-Kur borçlarını yapılandıranların altmış günden fazla prim borcu yoksa ve yapılandırmanın ilk taksitini öderlerse sağlıktan da faydalanabileceklerdir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORÇLARINI ÖDEME SÜRESİ UZATILDI

Mayıs 2018 öncesi Genel Sağlık Sigortası prim borçları gecikme cezası ve faizleri borcun Aralık 2018 sonuna kadar ödenmesi şartıyla silinecektir.Genel Sağlık sigortası prim borcu olanda yıl sonuna kadar sağlıktan yararlanmaya devam edecektir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber