RSS / XML
22-07-2019
Bizi Takip Edin!

BİRDEN FAZLA EMEKLİ AYLIĞI ALANLAR


2018-07-06 15:58:37
Dilek ETE

Sosyal Güvenlik Kurumunda birden fazla aylık sadece dul ve yetimlere verilmez.Herkesin aklına öncelikle çift emekli aylığının dul ve yetimler için söz konusu olduğu gelinir.Çok fazla örneği olmamakla birlikte ülkemizde bir kişi kendi çalışmalarından dolayı çift emekli aylığı alabilir.

Bir çoğunuzun kafası karıştı biliyorum.Gelin hep birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunda çift maaşı inceleyelim.

Kendi çalışmalarınızdan dolayı SSK (4a) veya Bağ-Kur ‘dan sigorta priminiz ve yaşınız dolduktan sonra emekli aylığı için başvurdunuz ve emekli aylığınız bağlandı. Emekli aylığınızı almaya başladınız.Ardından Kamudan iş teklifi aldınız,torpil buldunuz veya sözleşmeli kamuda çalışmaya başladınız.Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumundan aldığınız emekli aylığınız durduruluyor.Yani Kamu da çalışmaya başladığınız için Sosyal Güvenlik Kurumu size emekli aylığınızı ödemiyor.Şimdi sıkı durun eğer 1.10.2008 den önce yani 5510 sayılı Kanun yürürlüğe girmeden önce emekli sandığında siciliniz varsa sizin için ikinci bir emekli aylığı şansı da var demektir.Siciliniz varsa diyorum çünkü erkekler için yedeksubay olarak askerlik yaptıklarında da onlar için emekli sandığı sicil numarasın alınmış oluyor.

Emekli Sandığı siciliniz ile Kamu da SSK veya Bağ-Kur süreleriniz ile bağlanan emekli aylığı üzerine ikinci bir maaş da Emekli Sandığından bağlanıyor.

Yani bir kişi SSK ‘dan veya Bağ-Kur ‘dan emekli aylığı almaya başladıktan sonra Kamu da 1.10.2008 öncesi göreve başlar ve en az 15 tam yıl hizmet ederse 61 yaşında Kamudan emekli aylığı bağlatarak emekli olur.Kamudan emekli aylığı bağlattıktan sonra önceki emekli aylığını da İHYA(canlandırma ) ile tekrar bağlatır.

Böylece SSK veya Bağ- Kur emekli aylığına bir de Kamudan aldığı emekli aylığı eklenir.Ömür boyunca çifte maaşı cebine koyar.

Şimdi çoğu kişi bunu bilmediğinden Kamu Hizmetleri daire Başkanlığına başvurup önceki çalışmalarından olan emekli aylığı süreleri ile son çalışmasının birleştirilerek emekli aylığının bağlanmasını talep ediyor.Kamu Hizmetleri Emeklilik Daire Başkanlığı da bir sürü anlaşılmaz kanun maddesi ile cevap veriyor.

Sonuç olarak eğer geçmişte bağlanmış emekli aylığınız kesilip tekrar tüm sigorta kollarına tabi çalışmanız varsa lütfen ikinci aylığınızın peşine düşün.İlk aylığınız SSK veya Bağ-Kur sonraki çalışmanız Emekli sandığıysa ikici emekli aylığına hak kazanabilirsiniz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber