RSS / XML
20-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

ŞAMANİZM VE ARAP MÜSLÜMANLIĞI


2018-09-19 15:25:37
Prof.Dr.Esin Emin ÜSTÜN

Şamanizm'e göre, yalnız insanların değil tüm canlıların tek bir yaratanı vardır, o da Tanrıdır. Ortaçağda  Şamanizm'i yaşayan Türklerin  Anadolu'ya geldikten sonra İslamiyet'i seçmesi oldukça geç bir süreci kapsamaktadır.

Müslümanlığı kabul ettiklerinde de  tam anlamıyla Araplaşmadıkları, Şamanizm sayesinde Müslümanlığa farklı bir bakış açısı getirdikleri söylenebilir.

Arap Müslümanların mezar taşı yoktur. Şamanizm'den gelen Müslümanlar ise yarattıkları mezar taşlarıyla kabirlerini süslemişlerdir. Selçuklu mimarisinde kullanılan sekizgen şekiller bir rastlantı değildir. Atatürk'ün naaşı da bir sekizgen içerisinde olup etrafında tüm illerden, Selanik' ten, Kıbrıs ve Kore şehitliği ile Süleyman Şah türbesinden getirilen topraklar harmanlanarak  bir vatan toprağı oluşturulmuştur.

Sekizgen Türk mitolojisinde  sonsuzluğu ve ölümsüzlüğü simgeler. Yine Şaman ritüelleri arasında yer alan kötülüklerden arınmak için ateşten atlama, dualarla kurşun dökmenin Müslümanlıkla bir ilgisi yoktur.

Temiz olmak, su ile arınmak, su gibi gidip dönmek hep Şamanizm'den gelen önemli ve geçerli Türk gelenekleridir.

Müslüman Türklerde ''Allah korusun!..'' diye tahtaya vurmalar bu dindeki uygulamalardan günümüze taşınan örneklerden biridir.

Kadına saygı, kadın-erkek eşitliği, büyüklere ve özellikle anneye  gösterilen özen Şaman dininin içinde yer alan değişmez ve vazgeçilmez unsurlardır.

Arap Müslümanlığında olmayan bir çok güzel uygulamaların Türklerde olması onlara daha önceki bu dinlerinden kalan en önemli ve en değerli özelliklerdir denebilir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber