RSS / XML
10-12-2019
Bizi Takip Edin!

​AYDIN BİR DİN İNSANI: HACI SÜLEYMAN EFENDİ


2018-10-15 10:24:14
Prof.Dr.Esin Emin ÜSTÜN

Sadi Borak'ın düzenleyip basıma hazırladığı ''Aydın Bir Din Adamı: Hacı Süleyman Efendi'' isimli bu kitabı değerli dostumuz şimdi aramızda olmayan torunu imzalayarak 2003 yılında göndermişti bana.

Beğeni ile okuduğum kitaplarda yaptığım gibi 150 sayfalık bu kitabı da bir gece elimden bırakmayarak okuyup bitirmiştim.

Bende önemli izler bırakan kitaptan bazı alıntıları 30.4.2003 tarihli günlüğüme almış ve alıntılar da 2006 yılında basılan 'Anıları Yıldızlara Bıraktım' anı kitabımda yer almıştı.

Ortalıkta çoğu cahil, bilinçsiz ve topluma gerçek dini bilgiler vermekten uzak birilerinin dolaştığı şu günlerde böylesine akıl ve aydınlık dolu, toplumcu, Atatürkçü din insanını tanıtmanın önemine bir kez daha inanıyorum.

Nazilli'nin çok eski ve köklü ailelerinden olan  Hacı Süleyman Efendi Kurtuluş Savaşımız sırasında direniş grubunun içinde yer alarak dağlara çıkan vatansever ve yürekli bir kişi aynı zamanda. 

Asırlardır toplumu uyutan ve karanlığa sürükleyen yobaz dincilerin içinde onun yaptıklarıyla ve düşünceleriyle bir yıldız gibi parladığını görüyorsunuz kitabındaki yazılanlarda.

Kara yobazlığın ülkeye yararı olmadığına 1890'lı yılların sonunda parmak basan bu değerli din insanının belirttiğine göre, 1829'da Avusturya imparatoru,  İkinci Mahmut'a padişahın isteği olduğu için  ceket ve pantolon gönderdiğinde bunu haber alan sarıklı takımı : ''Bir başka ırka benzemek kafirliktir!..'' yaygarası bile yapabilmiş.

Hacı Süleyman Efendi'nin çok önemli  özdeyişlerinden (1920) bir kaçı şöyle.

*Köylü ağaların toprak kölesi olmaktan çıkarılmalıdır.

*Mutsuz Anadolu halkı kadar cehalet ve bilgisizlik çukurunun derinliklerinde çırpınan başka bir ulus yoktur.

*Köylerde ufak ufak okul yaptırmak şehirlerde büyük cami yaptırmaktan daha hayırlıdır.

*Yurdu çöküntüden kurtarmak için düşünenler, her şeyden önce cehalet hastalığı ile savaşmalıdır.

*Eğitim düzeni olmayan bir ulusun medeniyet düzeni de olamaz.

Şimdiki hacı-hoca takımının nitelikleriyle kıyaslandığında Hacı Süleyman Efendideki aydınlığa ve nura bakınız...

Mustafa Kemal Atatürk: ''Hacı Süleyman Efendi Bizim Mefküre Arkadaşımızdır'' diyerek ondaki yüceliği ve din insanı güzelliğini ortaya koymuş ve onurlandırmıştır.

Ülkemiz bugün gericiliği din, kendini dindar gösteren inanç sömürücüleriyle ve  onların oluşturduğu bir akımla karşıkarşıya.

Ne üzücüdür ki, bu ülke Hacı Süleyman Efendi gibi toplumcu ve aydın din insanı üretmiyor artık. Bu özellikte olabilenlerin sayısı da çeşitli engellemeler nedeniyle çoğalmıyor.

Topluma o yıllarda unutulmaz ışık ve aydınlık veren Hacı Süleyman Efendi ışıklar ve aydınlıklar içinde sonsuzluk uykusunda şimdi.

Onu rahmetle, saygıyla anıyor ve benzer aydın din insanlarının özlemini ise, derinden duyuyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber