RSS / XML
20-04-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ŞİDDETE MARUZ KALMAK


2018-11-05 10:41:57
Prof. Dr. Çağatay ÜSTÜN

Şehir yaşamının keşmekeş trafiği içerisinde motosiklet veya bisiklet kullananların sıklıkla rastladığı bir durumdur, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmak. Üzerinize araç sürenler, makas atanlar, farlarını yakanlar, el kol hareketleri… Nedir bu diğer araçlardan çektiğimiz? Yollar onlara mı ait?

Tabii ki hayır. Bir insanın güçsüze, kendisinden daha zayıf veya korunmasız olana yardım etmesi bu kadar mı zor hale gelmiştir? İki tekerlekli bir araçtan ne istenir?

Aslında etik kırılmanın tamamlandığını bundan 4 yıl önce belirttiğimde birçok kişi inanmamıştı. Ancak şimdi aynı kişiler haklıymışsın gerçekten diyorlar.

Ne demek istediğimi motosiklet ve bisiklet sürücüleri iyi anlar. Bizler yollarda kendini kaybetmiş, ruhsal sağlığını yitirme noktasına gelmiş, bir elinde cep telefonu bir elinde direksiyon tutan insanlarla birlikte seyir halindeyiz. Artan cezaların bu konuda caydırıcı olacağını söylemek çok güçtür. Oysa ki trafikte şeriti paylaşmak olarak tabir edilen durumu kabul etsek herşey daha kolay olacak.

Tabii ki böylesi olumsuz bir durumda motosiklet ve bisiklet sürücülerinin de tepkileri ve trafikte bu konuda ödünsüz tavırlarıyla karşılaşıldığını görüyoruz. Ancak şurası kesin ki, dört ve üzeri tekerlekli araç sürücülerinin haklı bir gerekçeleri yok ve olamaz. Nasıl bu kadar anlamsız ve duyarsız olunur sorusunun cevabı uzun süre daha ortada kalacak gibi.

 

Çözüm mü?

Çözüm, trafikte motosiklet ve bisiklet için öncelik tanımlamasına gidilmesi. Yani bu araçları kullananların diğer sürücüler tarafından algılanması, onlara geçiş üstünlüğü ve korumasının sağlanması. Tabii ki bu konuda trafik denetimlerinin ve mobese kameralarının da etkili gözlemlemesi olmalıdır. Aynı konu direksiyon eğitim kurslarında da mutlaka işlenmesi gerekir kanısındayım.

Şiddetin toplumun bir parçası haline gelmeye başladığı şu sıralarda böyle bir önlemin ve duyarlılığın genel anlamda da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Kıymetli motosiklet ve bisiklet sürücüsü kardeşlerim! Yolunuz açık, antalya sex shop sıkıntısız olsun! Tekerleğiniz yola sağlam bassın!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber