RSS / XML
12-12-2019
Bizi Takip Edin!

EK 5 TARIM SİGORTAM İPTAL OLMASIN


2019-01-31 13:16:09
Dilek ETE

Emeklilik için ihtiyacımız olan prim günleri hangi statüden ödenirse ödensin emekli olacağımız statüyü adımıza prim yatan son yedi yılın (2520 gün ) üç buçuk yılı (1261 gün ) belirliyor.Yani eğer ilk sigortamızın başladığı tarih 1.10.2008 öncesi ise emeklilik statümüzün hesabında son yedi yıl kuralı geçerli oluyor.

Son yıllarda özellikle isteğe bağlı SSK (4a) statüsünde  ödeme kaldırıldıktan sonra sigortadan emekli olmak için herkes değişik yollar arıyordu.Hem ödenen prim gün sayısı fazla hem maaşı düşük diye kimse Bağ-Kur dan emekli olmak istemiyor.Durum böyle olunca vatandaşta biraz da yanlış yönlendirmeler ile ek 5 tarım sigortası ödemeye başladı.Amaç belli eksik günleri dışarıdan ödeyerek SSK (4a) statüsünde emekli olmak.Vatandaşın bulduğu bu yan yollara Sosyal Güvenlik Kurumu iki senedir bağlanan emekli aylıklarını keserek dur diyor.Yüzlerce emekli aylığı iptal oldu.Tespit ettiklerini geri çağırıyor.

Öncelikle Ek5 Tarım sigortası aslında kimler için çıkarıldı?

5510 sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu 1.10.2008 de tek çatı altında birleşince Tarım SSK ödemelerine son vermişti.Sosyal Güvenlik Kurumu tarımda işçi olarak çalışan kesimi Sosyal Güvenlik çatısı altından çıkarmanın yanlış olduğunu görünce, 1.03.2011 tarihinde 6111 sayılı kanunla EK5 tarım sigortalılığı ile tarım işçilerini tekrar sosyal güvenlik çatısı altına aldı.

Öncelikle Tarım Bağ-Kur ve EK5 Tarım birbirinden tamamen farklı sigortalılık halleridir.Tarım Bağ-Kur kendi nam ve hesabına bağı bahçesi olup buraları ekip biçen yani işyeri kendisine ait olan Bağ-Kur kapsamında tarım faaliyetinde bulunanlardır ve bu kişiler EK5 Tarım sigortası ödeyemezler .Ödedikleri tespit edildiğinde bu süreler Tarım Bağ-Kur ‘a aktarılır.

Örneğin EK5 Tarım kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna prim yatırıyorsunuz bu arada da tarımsal faaliyet sebebiyle destekleme kredisi,mazot desteği,toprak analiz desteği,gübre desteği gibi tarımla uğraşan işverene toprağı olan mal sahibine verilen bir ödemeyi aldığınızı Sosyal Güvenlik Kurumu tespit ederse tüm primlerinizi Tarım Bağ-Kur ‘a aktarabiliyor.Ziraat Odası Kaydı veya Tarım Müdürlüklerinde kaydınızın olması da bir iptal sebebi olarak karşınıza çıkabiliyor.Bu durumda yapmanız gereken Ziraat Odasının  veya Tarım Müdürlüğünün Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimi ne zaman yaptığını öğrenmeniz olacaktır.Bu durumda iptalin önüne geçmeniz mümkün olabiliyor.

Yine Tarım Bağ-Kur kapsamında olsanız dahi eğer Tarım Bağ-Kur ’lu olmanızı gerektirecek faaliyetten elde ettiğiniz kazanç asgari ücretten düşükse SİGORTALILIK MUAFİYET BELGESİ alarak EK5 Tarım sigortanızın iptal edilmesinin önüne geçebiliyorsunuz.Her ne kadar Sosyal Güvenlik Kurumu muafiyet belgesini alındığı tarihten sonra dikkate alsa da Yargıtay geçmişe yönelik de muafiyet belgesini uyguluyor. 

EK5 tarım sigortası prim ödemesinin düşük olması ve ssk şartlarında emeklilik imkanı vermesi sebebiyle tarım ile uğraşmayanlarında yaygın olarak tercih ettiği emeklilik prim ödeme şekli de olsa tavsiye etmediğimizi özellikle belirtmek isterim.

Ek 5 tarım sigortalısı için;

*Tarım veya orman işlerinde süreksiz olarak çalışıyor olmak,

*SSK (4a) Bağ-Kur (4b) Emekli Sandığı (4c)  veya isteğe bağlı statüsünde sigortası olmamalı,

*Emekli olmamalı ve 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor.

Ek 5 için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmadan önce ;

*Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Çalışanlara ait Giriş Bildirgesi doldurulur.

*Hizmet Bildirgesi Köy ve Mahalle Muhtarlığına onaylatılır.

Onaylanmış giriş bildirgesi sürekli ikamet edilen yerde Sosyal Güvenlik Kurumuna verilerek EK 5 Tarım sigortası başlatılır. Eksiklik EK5 Sigortasının iptaline sebep olabilir.

Ek5 Tarım sigortası emeklilik ,sağlık,iş göremezlik gibi tüm diğer sigortalılık statüsündeki hakları sağlar. Ek 5 tarım sigortası kapsamında 2019 yılı için 26 gün üzerinden aylık en alt sınırdan öderse 764,96 lira prim ödenir.

Ek 5 Tarım sigortalısı gerçekten fiili çalışmanız söz konusu değilse önerdiğimiz bir emeklilik statüsü değildir.Hele ki şehirde ikamet edip kendinizi EK 5 Tarım Sigortalısı olarak gösterip prim ödediyseniz emekliliğiniz iptal olabilir.Emekliliğinizi alacağınız aylığı mutlaka önceden planlamanız gerektiğini de ayrıca hatırlatmak da fayda var.

Sağlıcakla Kalın,

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Mobil
Hacer Çakır 2019-11-22 18:28:04
Merhabalar, Ben ek 5 sigortalayım yatırdığım pirimleri geri alma şansım var mı?
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -

Ana sayfa - sağ alt

Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber