RSS / XML
26-03-2019
Bizi Takip Edin!
bodrum escort

BUGÜN DE BU: DELİLİĞİ AKILLILIĞINDAN DAHA MAKUL BİR DELİ


2016-09-30 13:03:04
Serhat GOBİ

Halkımız içinde bir sınıf var ki yalnız “bildiğini bilmez” bundan başka her şeyi bilmek davasındadır. Hekim değildir; ama hekimleri küçük görür. Önüne gelene ilaç tavsiye eder. Evlenmesini asla bilmemiş, içi dışı çirkin bir kadın almıştır. Böyle iken her gence evlenme usulleri öğretir. Çok fazla ve lüzumsuz para harcamasıyla yaptırdığı ev, ahıra benzer. Bununla beraber Mimar Sinan’ı bile beğenmez.

Bu kalabalıktan bir tanesi üzüm bağlarına sahipti. Geçim ve idare hakkında muntazam bir fikri ve bilgisi olmadığından evvelce önemli bir miktara ulaşan servetinin bir kısmını kaybetmişti. Bu kayıp, zavallının aklı üzerine önemli tesir yapmışsa da uyanmasını sağlayamamıştı. Bağlara musallat olan ve büyük zarar veren asma filizi biti ‘Filoksera’yı, hayvanların getirdiğini duymuş; fakat ziraat mühendisinin önlemlerini pek cahilane bulduğundan kendisi birtakım ilaçlar yapmaya kalkışmış. Düşünmüş ki civa, bitleri kaçırıyor; telli surür, uyuzu; rastık taşıysa birtakım yaraları iyi ediyor. Bunlara başka kaçırıcı maddeler de ilave ederek bir macun meydana getirmiş. Asma kütüklerine sürmüş.

Netice?

Doktor Kuru Sıkı’nın dişleri tedavi hakkındaki usulünün neticesi. Bu acayip filozof diş ağrısına çare olmak üzere çene kemiklerinin çıkarılmasını tavsiye ederdi.

Kıssa ne güzel anlatılmış Hayalin Derinliklerinde.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana ise davul zurna bile az.

 

Işık ve sevgiyle kalın!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -


Ege Meclisi - Ege'nin Ortak Sesi -
SPOR
Spor Haberleri
GÜNCEL
İZMİR
İzmir
POLİTİKA
Politika
ÖZEL HABER
Özel Haber