Hava sıcaklığının en üst seviyede seyrettiği antik kentlerde kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları da aralıksız olarak devam ediyor. Sıcaklığı en fazla hisseden antik kentlerden birisi de dünyanın en büyük mermer antik kenti ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Stratonikeia antik kenti.
43 derecede seyreden hava sıcaklığı mermerlerin de ışıması ile 45-47 dereceye ulaşıyor. Geniş bir alanda sürdürülen kazı çalışmalarında çoğunluğu kadın işçi ve arkeolog, yakıcı güneş altında hem kazma-kürek sallıyor, hem el arabası ile toprak hafriyatı taşıyor, sıcak hava ile mücadele ediyorlar. Yatağan ve çevre kırsal mahallelerden gelen ev kadınları, yakıcı güneş altında ekmek parası kazanırken, aile bütçelerine de katkı sağlıyorlar.
Stratonikeia ve Lagina Antik Kenti Kazı Başkanı Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, kazı alanında çalışan işçi ve akademik personelin sıcaklardan etkilenmemesi için önlem aldıklarını belirterek, “Bugünlerde inanılmaz bir sıcaklık artışı var. Bazen 43 derecelere varıyor. Bu özellikle antik kentlerde tarihi yapıların olduğu yerlerde biraz daha fazla. Tüm bunlara rağmen biz gerekli tedbirleri alarak çalışmalarımızı aksatmadan devam ettiriyoruz. Hem arazide kazı yapan arkadaşlarımız için çadır kuruyoruz ve molalar vererek çalışıyoruz. Restorasyon yapan, konservasyon yapan ve taş birleştiren arkadaşlarımızın tamamının olduğu yerlerde gerekli tedbirleri alarak çalışmaları sürdürüyoruz. Biz bir ekip halinde sürdürüyoruz, hem uzman arkadaşlar, hem tekniker arkadaşlar ve hem de işçi arkadaşlar ile birlikte. Çalışanlarımızın büyük bir kısmı kadınlardan oluşuyor. Bu insanların bu bölgenin insanları olması bizim için bir avantaj. Çünkü onlar nasıl koruyacaklarını ve nasıl korunacaklarını iyi biliyorlar. Onlarla birlikte yeni gelen stajyer öğrenci arkadaşlarımız dahil olarak bu tedbirleri alarak hep birlikte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çok güzel gidiyor. Çok şükür şu ana kadar bir sıkıntı olmadı. İnşallah çalışmalarımızı aksatmadan ekibimizin hiç birisini etkilemeden çalışmalarımızı tamamlarız” dedi. (İHA)