İzmir'in Aliağa ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında, tatil sitesinde bulunan toplam 4 ev hasar alırken, 1 evin tamamen yandığı öğrenildi. Alevleri havadan ve karadan kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.
Yangın, saat 13.45 sıralarında Çaltılıdere Mahallesi'nde bulunan ormanlık alanda meydana geldi. Saat 14.00 sıralarında yangına ilk müdahale gerçekleştirilirken, alevleri söndürmek için havadan ve karadan çalışma yürütülüyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 uçak, 6 helikopter, 21 arazöz, 6 su ikmal aracı, 9 iş makinesi, 4 ilk müdahale yer ekibi olmak üzere toplam 300 personel, alevlere karşı mücadele ediyor. Bölgede 2 toma, 4 su tankeri, 2 Sahil Güvenlik botu, 2 AFAD ekibi ve 3 ambulans da görev alıyor.

Alevler yerleşim yerine sıçradı
Öte yandan meydana gelen yangında alevler bir sahil sitesine de sıçradı. Yangının buraya sirayet etmesi sonucu vatandaşlar denizden ve karadan tahliye edilirken, yangının 4 eve hasar verdiği bir evinde tamamen yandığı öğrenildi. Yangında evi tamamen yanan ve kullanılamaz hale gelen vatandaş Kemal Erkek, "Evde tek başımayken alevlerin sesini duydum ve kendimi dışarı attım. Çok büyük bir korku yaşadık. Evimiz ne yazık ki tamamen yandı ve kullanılamaz hale geldi ama buna şükür canımızı kurtardık" açıklamasında bulundu. Tahliye edilen vatandaşlar, tehlikenin geçmiş sonucu yeniden evlerine döndü.
Yerleşim yerindeki alevler, ekiplerin hızlı müdahalesi sonucu etkisiz hale getirilirken şiddetli rüzgar sebebiyle yön değiştiren yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

Menderes'te de mücadele sürüyor
Öte yandan İzmir'in Menderes ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına da ekiplerin müdahalesi sürüyor. İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 3 uçak, 6 helikopter havadan, 31 arazöz, 12 su ikmal aracı, 8 İş makinesi, 4 ilk müdahale yer ekibi olmak üzere toplam 360 personel, alevlere müdahale ediyor. Toplamda her iki yangına 8 uçak, 11 helikopter, 52 arazöz, 18 su ikmal aracı, 17 iş makinesi, 8 ilk müdahale ekibi ve 660 personel müdahalede bulunuyor. (İHA)