İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile BASİFED bünyesindeki STK’lar, ‘Daha Güzel bir İzmir için Stratejik İş Birliği’ anlayışı ile bir araya geldi. EGİAD Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) üyesi Dernek Başkanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e İzmir ile ilgili fikir ve düşüncelerini aktarırken, yürüttükleri projelerine de işbirliği temelinde destek istediler.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile seçildiğinden beri yakın bir ilişki içinde olduklarını söyledi. Soyer’in göreve geldikten sonra İzmir’in STK’ları ile düzenli toplantılar yaptığını, pandemide bu buluşmaların internet üzerinden de devam ettirildiğini belirten BASİFED Başkanı Kasalı, “Soyer’in sivil toplum kuruluşlarının fikirlerine verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Bugün burada üye derneklerimiz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği yapabileceği alanlar ve üye derneklerimizin İzmir’e dair fikir ve önerilerini Soyer’e iletmek için bir araya geldik” diye konuştu.

Kasalı: “Amatör branşlara destek verilmeli”

Ekonomi değerlendirilmesinin de yapıldığı toplantıda İzmir’in sportif yönden avantajlı olduğu alanlar konuşulurken, BASİFED Başkanı Kasalı, “Kadın milli voleybol takımımızın aldığı başarı ortada. O sebeple İzmir’in tüm kesimlerinin futbol dışında özellikle amatör sporları desteklemesi gerekiyor. İzmir’in yelken gerçeği var, İzmir’in iki güzide kulübü Göztepe ve Karşıyaka’nın yelken şubeleri var. Kulüplere bir destek verilecekse bu alanlarına verilmeli” dedi.

Kasalı: “İzmir ortak aklın yönettiği bir kent”

BASİFED olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile proje temelli işbirliklerine hazır olduklarını da ifade eden Kasalı, “Ortak akılla yönetim, çarpan etkisiyle güçlü bir sinerji yaratır. İzmir bunun güçlü bir örneğini veriyor. Bunda hem STK’ların yerel ve kamu yönetimlerine siyaset üstü bir bakışla yaklaşması hem de kent yöneticilerinin STK’ya verdikleri önem ve değerin etkisi var. Tunç Soyer’e bu yapıcı ve işbirliğine açık yaklaşımı nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.

Spor gündemi dışında ekonomideki son gelişmeler olmak üzere, kentsel dönüşüm, nüfus artışı ve yaşanan trafik sorunları, çöplerin geri dönüşüme kazandırılması” gibi önemli konular da toplantıda masaya yatırıldı.

Soyer’den de ‘Ortak Akıl’ vurgusu

Gelen talep öneri ve beklentileri dinleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, derinleşen ekonomik krize dikkat çekerek “Ülke yangın yeri ise ortak aklı inşa etmekten başka çaremiz yok” dedi.

Anadolu’nun işgali sırasında Sivas, Erzurum, Amasya kongresi yapıldığını hatırlatan Başkan Tunç Soyer, bunların her birinin aslında halk meclisi olduğunu ifade ederek, “Bu meclislerde ortak akıl inşa edilmeye çalışılmış. Ülke yangın yeri ise ortak aklı inşa etmekten başka çaremiz yok. Birbirimize el vermekten, birbirimize omuz vermekten, birbirimizi duyup dinlemekten ve dertlerimize derman aramaktan başka çaremiz yok. Bu toplantıları hep o meclislere benzetiyorum. Buna ihtiyaç var. Bizim birbirimizi duyup dinlemeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Soyer: “İzmir’de sporu tabana yayıyoruz”

Başkan Soyer, kentte bulunan amatör spor kulüplerine destek verdiklerini, bu sayede birçok çocuğun uyuşturucuyla tanışmasını engellediklerini söyledi. Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “İzmir’in çınarları, 100 yıllık kurumları var. Göztepe, Karşıyaka, Altay, Altınordu… Her biri 100 yıllık çınarlar. İzmir’de bulunan  amatör spor kulüplerinin tamamına destek oluyoruz. Aynı sanatta olduğu gibi sporu da sadece yapanların tükettiği, birilerinin seyrettiği alanlar olmaktan çıkarmak istiyoruz. Sporcu yetiştiren bir şehir olmak istiyoruz. O nedenle 326 kulübün tamamına malzeme ve maddi yardım gibi birçok konuda destek oluyoruz. Buna devam edeceğiz. Yaptığımız hizmetin boşa gitmediğini görüyoruz. Karşılığını aldığımızı gördük. Uyuşturucu kullanımının küçük yaşlara kadar düştüğü mahallelerde çocukların bundan vazgeçtiklerini gördük. Özellikle ihtiyaç sahibi daha arka sıradaki mahallerde bulunan çocukların spor imkanlarıyla buluşmasını desteklemeye devam edeceğiz. İzmir’in spor tabanına güveniyoruz. Büyütmeye kararlıyız.”genel-2kasalı2 (1)genel2-2soyer2