Cumhuriyetin 100. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de büyük coşkuyla ve gururla kutlanıyor. Ekim ayı başında başlayan kutlama etkinlikleri, 29 Ekim’e yaklaştıkça yoğunlaşırken, kutlamaların finalinde binlerce İzmirli Türk bayraklarıyla fener alayına katılıp, muhteşem bir havai fişek gösterisine de tanıklık edecek. Kent genelinde 156’sı İzmir Valiliği koordinesinde toplam 600’ün üzerinde etkinlik düzenlenecek.

Kentin Tüm Dinamikleri 100. Yıl için Bir Arada

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban öncülüğünde, İzmir’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının adeta seferber olduğu 100. yıl kutlamalarına, Ege Ordusu Komutanlığından İzmir Büyükşehir Belediyesine, üniversitelerden STK’lara kadar kentin tüm dinamikleri katkıda bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da ülke çapında olduğu gibi İzmir’de de çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Başkanlık, bu kapsamda, İzmir’de monolight kuleler kuracak ve ışıklandırma gösterisi yapacak.

Vali Elban: “İzmirlileri Tüm Etkinliklere Katılmaya Davet Ediyoruz”

Kutlamalar kapsamında yüzlerce farklı etkinlik düzenleneceğini açıklayan Vali Dr. Süleyman Elban, “Cumhuriyetimizin 100. yılını, İzmir’e ve İzmirlilere yakışır nitelikte etkinliklerle, coşkuyla ve gururla kutlayacak şekilde planlama yaptık. İlimizin tüm kurum ve kuruluşları, kutlamalara kendi imkânları doğrultusunda katılım sağlayacak. Etkinliklerimiz Ekim ayı itibarıyla kentin dört bir yanında başladı. Tüm hemşehrilerimizi 100. yıl kutlamalarımızı takip etmeye ve katılmaya davet ediyorum.” dedi.

“Her Etkinlik 100. Yıla Atılmış Bir İmza Olacak”

100. yıl etkinliklerinin Cumhuriyetin kurulmasında önemli roller üstlenen İzmir için çok anlamlı olduğunun altını çizen Vali Elban, “Kutlamalarımızın coşkusu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda tüm hemşehrilerimizin desteği ve katılımlarıyla zirveye ulaşacak. O güne kadar da mehteran gösterileri, konserler, halk oyunu gösterileri, müzik dinletileri, paneller, söyleşiler, defileler, resim yapma etkinlikleri, şiir ve öykü yarışmaları, çocuk şenlikleri, bilgi yarışmaları, sergiler, bayrak yürüyüşleri, fidan dikim etkinliği, su altı dalışları gibi pek çok farklı etkinlik gerçekleştirilecek. İnanıyorum her bir etkinlik İzmir’de Cumhuriyetimizin 100. yılına atılmış güzel birer imza olacak. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımız, 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Konak Meydanı’nda Türkiye’nin 100 Yılı Monolight projesini hayata geçirecek. Yine İletişim Başkanlığımız tarafından, tarihî saat kulemiz, Atatürk Müzemiz ve Efes antik kentimizde ‘Cumhuriyetin Sesi Cumhuriyetin Rengi’ projesiyle aydınlatma projeleri gerçekleştirilecek. 29 Ekim akşamı 20.00’de Konak Meydanı’ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanı’na uzanacak bir fener alayı düzenleyeceğiz. Bu yürüyüşe, 100. yıl etkinliklerini düzenleyen paydaşlarımızın yanı sıra her yaştan İzmirli hemşehrilerimiz katılım sağlayacak. Yüzüncü yılı temsil eden 20.23’te de Cumhuriyet Meydanı’ndan ateşlenecek havai fişeklerle İzmir semaları muhteşem bir görsel şölen ile aydınlanacak. Bu vesileyle 100. yıl coşkumuzu artıracak birbirinden güzel etkinlikleri hazırlayan tüm paydaşlara da teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İzmir Valiliği koordinesinde planlanan 100. yıl kutlama etkinliklerinin detaylarına valilik internet sitesi www.izmir.gov.tr üzerinde duyurular kısmından ulaşılabilecek.