İzmir doğal güzellikler bakımından da farklı bir konuma sahip.  İzmir'in bir ucundan diğer ucuna kadar bir çok ilçede şelaleleri bulunmaktadır. En gözde şelaleler şunlardır;

-Aşıklar Şelalesi,
-Su Uçuran Şelalesi,
-Ece Çağlayanı,
-Ağlayan Mağara Şelalesi,
-Değirmendere Şelalesi,
-Türkmen Şelalesi,

Aşıklar Şelalesi
Aşıklar Şelalesi İzmir’in Dikili ilçesinde, Nebiler köyünde yer almaktadır. Nebiler Şelalesi olarak da bilinir. Doğal bir güzellik sunmaktadır. Uzun süredir koruma altındadır.  Aşıklar Şelalesi’ni haftanın her günü sabah saat 08.00’dan, akşam saat 19.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında alandan çıkış saati havanın kararma saatine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

detail-photo-fancybox-0

Su Uçuran Şelalesi
Su Uçuran Şelalesi, İzmir’in Menemen ilçesinde Turgutlar köyünde yer almaktadır. Ulaşım bakımından diğer şelalelere göre daha zordur. Aynı zamanda alana giriş ve çıkış saatleri söz konusu olmadığından akşam geç saatlere kadar şelale ve çevresinde bulunmak tehlikeli olabilir. Şelale ve çevresinde herhangi bir kafe veya restoran işletmesi bulunmamaktadır. Eğer uzun bir zaman diliminizi ayıracaksanız tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza almanız gereklidir. Aksi taktirde en yakındaki köy bile yürüme veya araç mesafesi ile oldukça uzaktır. Su Uçuran Şelalesi’ne araç ile gidecekseniz yüksek bir araç olması gerekir. Aksi taktirde bir mesafeden sonra araç ile gitmek mümkün olmaz ve araç zarar görebilir. 

detail-photo-fancybox-1

Ece Çağlayanı
Ece Çağlayanı, İzmir’in Dikili ilçesinde yer almaktadır. Nebiler köyünde yer alan bu şelale, Aşıklar Şelalesi’ne de yakın olduğu için sıklıkla ziyaret edilen noktalardan bir diğeridir. Ancak araç gidişi olmadığından dolayı Aşıklar Şelalesi’nden, Ece Çağlayanı’na doğru yaklaşık olarak 1500 metre kadar yürümek gerekir. Yürümenize değecek güzellikte olan bu şelaleyi de mutlaka görmelisiniz. Ece Çağlayanı çevresinde satış yapan bir kaç küçük işletme yer almaktadır. 

detail-photo-fancybox-2

Ağlayan Mağara
Ağlayan Mağara Şelalesi veya Ağlayan Mağara olarak bilinmektedir. İzmir’in Dikili ilçesinde ve Nebiler köyünde yer almaktadır. Aşıklar Şelalesi ve Ece Çağlayanı ile aynı lokasyonda yer alır. Hepsi birbirine en fazla 200 metre uzaklıkta olduğundan dolayı sıklıkla ziyaret edilir. Aynı şekilde şelale etrafında küçük bir kafeterya işletmesi bulunuyor. .Ağlayan Mağara’ya giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

detail-photo-fancybox-3

Değirmendere Şelalesi
Değirmendere Şelalesi, İzmir’in Menderes ilçesinde yer almaktadır. Doğal güzelliği ile herkesi kendisine hayran bırakan Değirmendere Şelalesi’nde herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Yakın civarlarda yer alan köylerden alışveriş yapma imkanı olmasına rağmen ihtiyacınız olacak ekstra şeyleri yanınızda bulundurmanız daha doğru olacaktır. Aynı zamanda alana giriş için herhangi bir ücret ödemesi talep edilmemektedir.

detail-photo-fancybox-4