Yerel seçimlere kısa bir süre kala siyaset çarşısına büyük hareketlilik geldi. Özellikle CHP'de aday adayları ortaya çıkmaya başladı. Bütün ilçelerde belediye başkanı olmak isteyen partililer, dosyalarını doldurup teslim etti. Büyükşehir dahil ilçelerde ilgi büyük. Adaylığı bir tarafa koyalım, belediye başkan aday adayı olmak bile olayı farklı bir boyuta taşıyor. Özellikle CHP'de uzun yıllardır adaylık süreci çok farklı gelişiyor. Aday adaylığı adeta bir adaylık çalışmasına dönüşüyor. Bütün aday adayları sahada adaymış gibi çalışıyor. Günün sonunda bir kişinin ismi tespit ediliyor ama onlarca aday adayı sokakları caddeleri bir kaç ay turluyor. Hele ki, ön seçim varsa işin rengi daha da değişiyor. Aday adayları adaylık kampanyası gibi bu süreci yönetiyor. Doğal olarak bu durum tüm aday adayları için bir maliyet oluşturuyor. Reklam, tanıtım ve yayın sektörüne bir nebze olsun destek verilmiş oluyor. 

İZMİRLİ'NİN KAFASINDA NASIL BİR BELEDİYE BAŞKANI VAR?
Bu yazıyı yazdıran ana unsur, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Olgun Atila'nın CHP İzmir İl Başkanlığı önünde yaptığı adaylık açıklamasına dayanıyor. Olgun Atila kardeşim, "Size söz veriyorum, efsane Belediye Başkanı Ahmet Piriştina gibi İzmir sevdalısı bir belediye başkanı olacağım" diyor. 2014'te CHP Çiğli'den belediye başkan aday adayıyım. Başkanlığına talip olduğum ilçenin sorunlarını daha bilimsel yaklaşmak için profesyonel bir araştırma şirketinden destek istedim. İlçede yaşayan vatandaşlara bir takım sorular soruluyor cevaplar alınıyor. Bir soruya verilen cevapları çok ilgi çekici bulmuştum. "Nasıl bir belediye başkanı isterseniz" sorusuna belirli bir yüzde "Ahmet Piriştina gibi" cevabını vermişti. İşte iz bırakmak böyle bir durum olmalı. Gültepe eski Belediye Başkanı Aydın Erten'i ayrı tutarsak İzmir ilçelerinden efsane başkanlar çıkartamıyor. Veya efsane başkan olmak için gerekli şartlar İzmir'de yok. Ya da efsaneye gerek yok. Sadece iş yapan başarılı ve çalışkan belediye başkanlarına ihtiyaç var. Milletvekili aday adayları da "Işılay Saygın gibi milletvekili olacağım" diyerek yola çıkardı. Demek ki, İzmir'de Ahmet Piriştina ve Işılay Saygın örneklerini çoğaltmak gerekiyor. 

Son cümle: "Partiler adaylarını liyakat odaklı doğru isimlerle adaylaşma sürecine girerse bu şehir için en önemli hizmeti yapmış olacaklardır. Yeni Piriştinalar elbette vardır, ortaya çıkacaklardır..."