Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümünde, Salihli Belediyesinin düzenlediği fener alayı yürüyüşüne katılan binlerce vatandaş, ellerinde bayraklar ve söyledikleri marşlarla Salihli’yi inletti.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü, Salihli’de hafta boyunca düzenlenen törenler ve etkinliklerle kutlandı. Gündüz gerçekleştirilen resmi törenlerin ardından akşam Salihli Belediyesinin düzenlediği fener alayı yürüyüşü binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Atatürk Anıtı’ndan Devlet Bahçeli Kent Meydanına kadar ellerindeki Türk bayrakları, fener ve meşalelerle Merkez Anadolu Lisesi Bando Takımı eşliğinde yürüyen korteje, vatandaşlar evlerinin balkon ve pencerelerinden sevgi gösterisinde bulundu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın binlerce kişi tarafından okunmasıyla başlayan törende, Devlet Bahçeli Kent Meydanı'nda toplananlara seslenen Belediye Başkanı Zeki Kayda, tüm hemşerilerinin Cumhuriyet Bayramını kutladı. Salihli’nin yine bir destan yazarak tarihe not düştüğünü belirten Başkan Kayda, “Salihlili hemşehrilerimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığını bir kez daha haykırdı. Aziz Atam, Salihli emanetine her zaman sahip çıkmıştır, emanetin emin ellerdedir. Bizler, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için var gücümüzle çalışarak dimdik ayakta duracağız ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyup yaşatacağız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizin huzurunda saygıyla eğiliyoruz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi.
Fener alayına katılan tüm vatandaşlara teşekkür eden Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam ise “Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı kortejinde sizlerle birlikte yürümekten onur ve gurur duydum. Hepinize en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi. (İHA)AW065067_02