Geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve kültürel mirasları ile açık hava müzesi olan Aydın’ın Germencik ilçesindeki ‘Yarışlar Kenti’ olarak bilinen Magnesia Antik Kenti, yaklaşık 190 metre pisti ile günümüze kadar gelen en büyük stadyumu ile dikkat çekiyor.

Aydın’ın Germencik ilçesinde yer alan ve her geçen gün yapılan yeni keşiflerle adından söz ettiren Magnesia Antik Kenti, adeta zamanın içinde hala canlı bir şekilde varlığını sürdüren görkemli stadyumuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Antik dönemde coşkulu oyunlara ve yarışmalara ev sahipliği yapmasıyla tanınan stadyum, adeta tarihi bir anıt olarak günümüze kadar ulaştı.

Stadyumun podyumunda yer alan 150’ye yakın tanrıça kabartmaları, ziyaretçilere antik dönemin mitolojik atmosferini yaşatırken, her detayında estetik bir incelik bulunan kabartmalar, Magnesia'nın kültürel zenginliğini ve sanatsal birikimini ortaya koyuyor. Antik kent aynı zamanda ziyaretçilerine de adeta bir zaman tünelinde yolculuk yapma fırsatı sunuyor.

Bilim insanları, stadyumun sadece spor etkinliklerine değil, aynı zamanda sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yaptığını belirtirken, kazananlara verilen özel hediyelerin izlerine rastlanması, Magnesia'nın sosyal ve kültürel bir merkez olarak öne çıktığını da gösteriyor. Bu özel stadyum, sadece sporun değil, aynı zamanda antik dönemin kültürünü yansıtan birer sanat eseri niteliği taşırken, tarih ve kültür meraklılarını geçmişin izlerini keşfetmeye davet ediyor. (İHA)AW103621_03