Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) İzmir Ticaret Odası tarafından kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi ile işbirliği yaparak, iş dünyasının istediği niteliklerde çalışanların üniversiteden mezun olmasını sağlayacak.

BASİFED İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin yapacağı stratejik planlamaya paydaş olarak destek vererek iş dünyasının değişen ihtiyaçlarına göre okul müfredatının yenilenmesine katkı sağlayacak.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ile birlikte BASİFED Heyeti İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu’nu ziyaret etti.

Birlikte çalışacaklar

Ziyaret sonrası değerlendirme yapan BASİFED Başkanı Kasalı, İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni iş insanlarının kurduğu, yönetiminde iş insanlarının bulunduğu ve çoğunlukla da iş insanlarının çocuklarının ve torunlarının eğitim aldığı bir kurum olarak kendilerine çok yakın hissettiklerini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu ile iş dünyası temsilcileri olarak aynı dili konuştuklarını vurgulayan Kasalı, hazırlanacak olan stratejik planlamanın da iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılayacağına inandıklarını söyledi. İş insanlarının kurduğu üniversitenin iş dünyasının beklentilerine uygun olarak müfredatında değişiklikler yapmasını olumlu değerlendirdiklerini ifade eden Kasalı, “Biz İzmir Ekonomi Üniversitesi ile farklı projelerde de bir araya gelerek çalışmak istiyoruz. İşbirliğinin her iki kesime de büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu konuda da Rektörümüz her türlü desteği vereceğini söyledi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

İEÜ stratejik planlama yapıyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu da üniversitelerinin enerjisini, İzmir Ticaret Odası’nın girişimciliğini ve kentin potansiyelini bir araya getirerek Türkiye’de üniversite-şehir bütünleşmesinin ilk modeli olan Kampüsİzmir’i oluşturduklarını belirterek, bu modelin bir gereği olarak İzmir’in tamamını kampüsleri olarak gördüklerini,  şehrin ve bölgenin gelişimini temel alan bir anlayışla çalışmalarımızı sürdürdüklerini kaydetti. Bu süreçte iş dünyası ile de yakın ilişkiler kurduklarını ve onların taleplerini çok önemsediklerini belirten Abacıoğlu, şöyle konuştu: “Şirketlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü karşılayacak donanımlı, öğrendiğiyle yetinmeyip sürekli daha iyisine odaklanan, gelişime açık bireyler yetiştirmek istiyoruz. Bu noktada iş dünyası temsilcilerinin görüşlerini dikkate alarak müfredatımızı güncelliyor, çağın gerekleri doğrultusunda stratejik planlamalarımızı şekillendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde de İzmir'deki sektör temsilcilerimizle, sanayicilerimizle bir araya gelerek ortak projelerde yer almak istiyoruz. BASİFED yöneticileriyle de tüm bu konuların ele alındığı, yararlı bir görüşme gerçekleştirdik. Ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyorum.”basifed ieü 2