EGE MECLİSİ - CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklanması kararına en kısa zamanda itiraz edeceklerini bildirdi. 

Yücel, partisinin il başkanlığında, Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ile bazı CHP İzmir milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte İbrahim Burak Oğuz'un tutuklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. 

Oğuz'un 16 Aralık'ta avukatı ile İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına giderek savcıya ifade verdiğini aktaran Yücel, "Savcılık makamınca FETÖ/ PDY üyesi olduğuna dair hakkında veri bulunduğu gerekçesiyle tutuklanma istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, yapılan sorgu sonucunda tutuklanmasına karar verilmiştir. Dosyada kısıtlama kararı olduğundan dosya içeriğine ilişkin bilgi vermemiz mümkün değil. Hukuki süreç devam ediyor." bilgisini paylaştı.

Yücel, sürece ilişkin dikkat edilmesi gereken hususlar bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Anayasa'mızın 38. maddesine göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. Yine Anayasa'mıza ve Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre tutuksuz yargılanma asıldır. Sayın Burak Oğuz, 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 67,5 gibi rekor bir oyla belediye başkanı seçilmiştir. Halkın seçtiği, kamu görevi ifa eden bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip kendi avukatıyla gidip ifadesini vermesinden sonra tutuklanması hukuku, vicdanları ve 66 bin Urlalı hemşehrimizi yaralamıştır."

"Belediye başkanımızın yanındayız"

Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre tutuklama kararı için her şeyden önce kuvvetli suç şüphesi bulunması gerektiğine dikkati çeken Yücel, şöyle devam etti:

"Kaçma şüphesi, delilleri karartma, gizleme, yok etme şeklindeki tutuklama sebeplerinin bir arada bulunması gerekiyor. Somut olayda bu koşulların hiçbiri mevcut değil. Bu şekilde verilen tutuklama kararı demokrasiye darbe vurulması demektir. CHP geçmişte birlikte yol yürüyüp sonra çıkarları çatışınca yollarını ayıranlar gibi değil geçmişte de bugün de gelecekte de FETÖ'nün karşısında olan, FETÖ ile mücadele eden bir siyasi partidir."

Bu olayda siyasi manevrayla kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere fırsat vermeyeceklerini kaydeden Yücel, "Belediye başkanımızın yanındayız. Hukuki sürecin takipçisiyiz. Hukukçularımız gerekli çalışmaları yapmaktadır. Tutuklama kararına en kısa zamanda itiraz edilecektir. Başkanımızın en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağına ve bu suçlamadan aklanacağına inanıyoruz." dedi.

BELEDİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklanması kararına tepki göstererek, ''Arkadaşımızın tutuksuz, adil, hızlı yargılanmasını talep ediyoruz. Arkadaşımız adalet yerini bulup koltuğuna oturana kadar mücadeleye devam edeceğiz.'' dedi.

Özkan, Urla Belediyesi önünde İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ile bazı CHP milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla birlikte İbrahim Burak Oğuz'un tutuklanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı. 

"Haksız, hukuksuz ve politik bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını" öne süren Tuncay Özkan, ''Belediye başkanı arkadaşımız bu saldırı sonucu dün tutuklanmıştır. Kendisinin suçsuz olduğuna inancımız tamdır. Bir üst mahkemeye derhal itirazlarımızı yapacağız. Urla'nın hakkını, belediye başkanımızın hakkını FETÖ'nün yuvası haline gelmiş politik kişilere ve kurumlara asla yedirmeyeceğiz.'' diye konuştu.

CHP olarak Belediye Başkanı Oğuz ve halkla dayanışma içinde olduklarının altını çizen Tuncay Özkan, şunları kaydetti:

''Buradan yola çıkarak Urla Belediyemize karşı girişilecek her türlü sabotaja, politik harekete karşı çelik bir duvar gibi burada durmaya devam edeceğiz. Urla Belediyesini kimse başka belediyelerle karıştırmasın, burası İzmir ve İzmir, Mustafa Kemal'in kalesi olmaya devam edecektir. Bizim toprağımızda FETÖ'cü falan yaşamaz, bu iftiraları iade ederiz.  Arkadaşımızın tutuksuz, adil, hızlı yargılanmasını talep ediyoruz. Arkadaşımız adalet yerini bulup, koltuğuna oturana kadar mücadeleye devam edeceğiz.'' (AA)