Üniversite öğrencilerinin eğitim dertlerine yeni bir dert daha eklendi. Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü'nde kalan öğrenciler, yönetimin aldığı zam kararıyla sarsıldı. Ege Üniversitesi yönetimi Öğrenci Köyü barınma fiyatlarını yüzde 300 zam yaptı. Zam kararını öğrenen öğrenciler yönetime büyük tepki gösterdi. Öğrenci Köyü'nde 2 kişilik odalarda kalan öğrenciler 1.480 TL öderken yeni zamla birlikte 6.000 TL ödemek zorunda kalacak, Yapılan zamma Eğitim İş 4 Nolu Şube'den de büyük tepki geldi. 

Konuyla ilgili Eğitim İş 4 Nolu Şube Başkanı Elbey Kale'den şu açıklama geldi...

Ege Üniversitesi yönetimi tarafından alınan kararla, Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü'nde iki kişilik odaların ücretlerinin 1480 TL'den 6000 TL'ye çıkarılması, öğrenciler ve aileleri için büyük bir mağduriyet yaratmıştır. TÜİK verilerine göre, enflasyon sepetinde 500 liranın altında gösterilen yurt ücretlerine göre, bu orantısız artış kabul edilemez.

Günümüzde, asgari ücret 17,002 TL iken ve emekli aylıkları ortalama 10,000 TL civarındayken, bu ücret artışı ailelerin bütçelerine ağır bir yük getirmektedir. Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için ek olarak depozito istenmesi de bu durumu daha da zorlaştırmaktadır.

Üstelik, yurtlarda hijyen koşullarının yetersiz olduğu ve iyileştirmelerin yapılmadığı göz önüne alındığında, sadece fiyatların artırılması, öğrencilerin ve ailelerinin mağduriyetini artırmaktadır.

Eğitim, herkesin hakkıdır ve öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması gerekmektedir. Eğitim-İş Sendikası olarak, bu fahiş artışın geri çekilmesini ve yurt koşullarının iyileştirilmesini talep ediyoruz. Öğrencilerin ve ailelerinin bu süreçte mağdur edilmemesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Eğitim, herkesin hakkıdır ve öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının uygun koşullarda karşılanması gerekmektedir.

Eğitim İş Sendikası olarak, bu fahiş artışın geri çekilmesini ve yurt koşullarının iyileştirilmesini talep ediyoruz.

 Öğrencilerin ve ailelerinin bu süreçte mağdur edilmemesi için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

İzmir’i yaz sağanağı vurdu! İzmir’i yaz sağanağı vurdu!

İzmir Eğitim İş 4 Nolu Şube (Yükseköğretim Şubesi)