İzmir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

İşte haberin ayrıntıları...

İZMİR 30.08.2022, 12:29 30.08.2022, 16:08 Üzeyir Sever
İzmir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

İzmir'de 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 100. yıl dönümü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı.
26 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 100. yıl dönümü ve Zafer Bayramı, İzmir'de kutlanmaya başladı. Gün boyu sürecek olan kutlama ve törenler, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen çelenk töreniyle başlarken, törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, siyasi parti il başkanları, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Bayramın ilk töreninde İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Atatürk anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelenk töreni sona erdi.
Kutlamalar İzmir Valiliğinde gerçekleşen tebrikat töreniyle devam ederken, ardından il protokolü ve askeri erkan Cumhuriyet Meydanı'daki yerini tekrardan aldı. Vatandaşlar ellerinde bayraklarla kutlamalara eşlik ederken ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajı okundu. Ardından Hava Savunma Üst Teğmen Yusuf Eldemir, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.
Konuşmanın ardından program resmi askeri geçit töreniyle sona ererken, kutlamalara Ege Ordusu Garnizon Komutanlığı bandosu da renk kattı.

Konak'ta kurtuluş coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın Gültepe’de düzenlenen çelenk töreniyle kutlandığı Konak’ta, bayram coşkusu yaşandı. Törende konuşan Başkan Batur, İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül’ün kutlanmaması gerektiğini savunanlara da sert yanıt verdi. Batur, “30 Ağustos Zaferi salt Anadolu’nun değil, tüm uygarlık tarihinindir.  Her ne kadar birileri 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla son bulan bu zaferi önemsizleştirmeye çalışsa da nafile. ‘Kurşun sıkılmadı, İzmir’in kurtuluşu kutlanmasın’ diyenler yüzyılın zaferini unutturamazlar. Bu laflar aziz şehitlerimizin hatırlarına, onların bu vatan için verdikleri mücadeleye hakarettir. 30 Ağustos’u, 9 Eylül’ü kutlamayanlar olabilir. Ama biz 4 milyon İzmirli coşkuyla kutlayacağız. Kim ne söylerse söylesin biz kazanacağız, Atatürk kazanacak, her seferinde” dedi.

30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılı Konak’ta Gültepe Meydanı’nda düzenlenen Atatürk Anıtı Çelenk Sunum Töreniyle kutlandı. Zafer Bayramı’nın büyük coşkuyla kutlandığı törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, İYİ Parti Konak İlçe Başkanı Coşkun Tatar, Saadet Partisi Konak İlçe Başkanı Rıfat Yıldırım, Deva Partisi Konak İlçe Başkanı Ali Rıza Uygur, Gelecek Partisi Konak ilçe yöneticileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, muhtarlar, sivil toplum ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Konak Belediye Başkanlığı, CHP, İYİ Parti ve Gelecek Partisi Konak İlçe Başkanlıkları çelenklerinin Atatürk Anıtı önüne yerleştirilmesiyle başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende konuşan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, sözlerine Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde yüz yıl önce yazılan destanla, bağımsızlığı ve özgürlüğü seçtiklerini hatırlatarak başladı. Bağımsızlık vurugusu yapan Batur, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkumdanlığında Türk ordusu, 100 yıl önce, dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarının birini yazdı. Öyle bir destandı ki yazılan, yüzyılın zaferi olarak, cihana örnek oldu. Toplumların dönüm noktaları vardır, seçilen yol ayrımları geleceğine yön verir. Ya özgürlüğü seçersiniz, ya da boyundurukluğu. Ya bilimi seçersiniz ya da geri kalmışlığı. Biz yüz yıl önce bir yol seçtik. Kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde özgürlüğü, bilimi ve bağımsızlığı Cumhuriyetimizin çatısı altında birleştirdik. Yüzyılın zaferi, inanç ve umutla kazanıldı. Umudun adı da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları oldu. Yaşasın Bağımsızlık” dedi.

Son günlerde gündemde olan İzmir’in kurtuluşunun kutlanmasıyla ilgili sözlere de tepkisini dile getiren Başkan Batur, “Kurtuluşu gölgelemeye kimsenin gücü yetmez” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:

“30 Ağustos aynı zamanda umut fişeğidir. Bu zafer salt Anadolu’nun değil, tüm uygarlık tarihinindir.  Her ne kadar birileri 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşuyla son bulan bu zaferi önemsizleştirmeye çalışsa da nafile. ‘Kurşun sıkılmadı, İzmir’in kurtuluşu kutlanmasın’ diyenler yüzyılın zaferini unutturamazlar. Kurşun atılmadıysa Halkapınar Şehitliği’nde yatan 4 süvarimiz, Güzelbahçe Şehitliği’nin yapıldığı yerde şehit edilen Yarbay Nihat ve Yarbay Çobanoğlu Zeki Bey kimin kurşunlarına hedef oldu? Bu laflar aziz şehitlerimizin hatırlarına, onların bu vatan için verdikleri mücadeleye hakarettir. Türkiye Cumhuriyet’i laiktir, laik kalacak ve sonsuza kadar yaşayacak. 30 Ağustos’u, 9 Eylül’ü kutlamayanlar olabilir. Ama biz 4 milyon İzmirli coşkuyla kutlayacağız. Kurtuluşu gölgelemeye kimsenin gücü yetmez. Kim ne söylerse söylesin biz kazanacağız, Atatürk kazanacak her seferinde.”

CHP Konak ilçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, Atatürk’ü anlamanın ona inanmakla başladığını vurguladığı konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“30 Ağustos, bir ulusun yeniden doğuşunun, akıl almaz yokluklara karşı Ulusal savaşı kazanarak aydınlık günlere dönüşün tarihsel bir başlangıcıdır. Atatürk’ü tanımak, O’na saygı duymak, inanmak, O’nun izinde olmak ve inandıklarına inanmakla başlar. Atatürk’e inanmayı bir yaşam koşulu sayanlara, ulus ve yurt sevgisini Atatürk’le birlikte duyanlara, genç kuşaklara daha yakından tanıtanlara selam olsun. 6.Filoyu kendilerine kıble yapanlar bu zaferi anlayamazlar, anlamadılar. Bir çift sözüm de aynı gemideyiz diyenlere Biz hep Bandırma gemisindeyiz. Bu büyük bayramımız ulusumuza kutlu olsun.” 

Kendilerinin de tüm çalışmalarında Kuvayı Milliye ruhuyla hareket ettiklerini dile getiren İyi Parti Konak İlçe Başkanı Coşkun Tatar, Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılan zaferin yıldönümünde aynı azim ve kararlılıkta olduklarını ifade etti ve “Türk Milletinin vatan sevgisi ve bağımsız iradesinin tecellisi olarak 30 Ağustos 1922 günü kazanılan bu zaferle ilelebet yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Bu zafer aynı zamanda işgal altındaki tüm mazlum milletlere ve devletlere de örnek oldu” dedi. 

Başkan Tugay: 30 Ağustos onurumuzdur!

Karşıyaka, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı büyük bir coşku ve heyecanla kutluyor. İlçedeki etkinlikler, sabah saatlerinde Karşıyaka Kaymakamlığı bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle başladı. Buluşmaya, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, CHP İlçe Başkanı M. Serdar Koç ve Yönetim Kurulu üyeleri, gaziler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “30 Ağustos deyince aklıma bir tek kelime geliyor; onur. Ulusların tarihinde acıyla yaşanmış ve hüzünle hatırlanan günler vardır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’in düşman tarafınca işgali gibi… Ve ulusların tarihinde zaferle yaşanmış ve onurla hatırlanan günler vardır; 30 Ağustos ve 9 Eylül gibi… Türkiye Cumhuriyeti, bu büyük zaferin, yani 30 Ağustos’un ve onun onurunun üzerine inşa edilmiş olan bir vatandır. İşgal sonrasında Türk halkını esir alan, değerlerine hakaret eden, tecavüz eden, insanlarımızı vahşice öldüren gözü dönmüş işgalcilere ulusumuzun attığı bir tokattır 30 Ağustos. Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurtsever ruhu etrafında birleşmiş on binlerce, yüz binlerce vatan evladının tüm dünyaya ‘Bu vatan bizim ve bağımsızlığımıza uzanan her eli kırar atarız’ diye haykırışıdır 30 Ağustos. Böyle günler, yüce Önder’in ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti idealinin etrafında birleşmiş arkadaşlarının bıraktığı mirasın anlamını idrak etme günleridir. Anlamı şudur ki Türkiye Cumhuriyeti bu dünyanın en büyük ve en güçlü ülkelerinden biridir. Bölünemez, parçalanamaz, cehalete ve bağnazlığa, yoksulluğa teslim edilemez. Kimse bu ülkenin topraklarını artıklarıyla, çöpleriyle, zehirleriyle kirletemez. Bunları yapmaya kalkanlar karşılarında onurlu bir milletin yurt ve insan sevgisini, bağımsız ve özgürlüğe tutkun ruhunu ve her türlü aldanışın karşısına koyduğu aklını ve duyarlılığını mutlaka göreceklerdir. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti; kutlu olsun 30 Ağustos; ruhlarınız şad olsun büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahraman silah arkadaşları!”

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı M. Serdar Koç da “26 Ağustos 1922 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Büyük Taarruz’u başlatmış; 9 Eylül’de Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesiyle Yunan işgali son bulmuş ve savaş sona ermiştir. Bizlere bir vatan bırakan ve emanet eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının ruhları şad olsun. Bu anlamlı günde, vatan için canı pahasına mücadele eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi de sonsuz minnet ve saygıyla anıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Öte yandan Karşıyaka Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bu akşam fener alayı düzenleyecek. Saat 20.30’da Şehitler Bulvarı Nergiz İZBAN İstasyonu yanından başlayacak olan fener alayı, Demokrasi Meydanı’nda tamamlanacak. 

Çeşme’de Levent Yüksel sahne alacak
30 Ağustos Zafer Bayramı, Çeşme’de de Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen resmi törenle kutlandı. Çeşme’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, saat 19.30’da Çeşme Kalesinde gerçekleştirilecek resepsiyon ile devam edecek. Saat 20.30’da ise Zafer Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Cumhuriyet Meydanına kadar devam edecek Zafer Yürüyüşünün ardından, 30 Ağustos video gösterimi ile halk oyunları ekibinin sunacağı zeybek gösterisi gerçekleştirilecek. Kutlama programı, 21.30’daki Levent Yüksel 100. Yıl Konseri ile son bulacak.

Menemen’de geçit töreni
Menemen Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tören ise Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan vekili Aydın Pehlivan, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kaçar, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri, gaziler, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Menemen Kaymakamlığında tebriklerin kabulünün ardından Atatürk Caddesinde bando eşliğinde kutlama ve geçit töreni düzenlendi.

Bayraklı’da Kickboks Şampiyonası
30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Bayraklı’da çelenk töreni düzenlendi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Sevgi Yolu girişindeki Atatürk heykelinde genci yaşlısı yüzlerce kişi bir araya geldi.
30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Bayraklı Belediyesi Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonunda iller arası Kickboks Şampiyonası da düzenlendi. Yoğun katılımla gerçekleşen müsabakalara Denizli, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla’dan 239 sporcu katıldı. 5 sporcu ile yarışan Bayraklı Belediyesi, şampiyonayı 3 dereceyle tamamladı. Bu çerçevede Nehir Yaman ve Bedirhan Yıldız kendi kategorilerinde ikinci ve Hayrunisa Kızılay ise üçüncü oldu. 

CHP'li Torun ve Öztunç, İzmir'de partilerinin Zafer Bayramı etkinliğine katıldı
CHP genel başkan yardımcıları Seyit Torun ve Ali Öztunç, partilerinin İzmir İl Başkanlığı tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla düzenlediği programa iştirak etti.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinlikte, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından CHP İl Başkanı Deniz Yücel, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Burada konuşan Torun, 30 Ağustos'un, işgal edilmiş bir ülkenin bağımsızlık destanı olduğunu belirtti.

Bu dönemde demokrasiyi ortadan kaldırmaya çalışanların, hakkı hukuku gözetmeyenlerin var olduğunu öne süren Torun, "Biz inadına başarmak zorundayız. Hep birlikte başaracağız, birlikte mücadele edeceğiz. Bu ülkenin sorunlarını çözecek olan hem sermaye hem insan birikimi var. Tek bir şeye ihtiyacımız var, kaynakları doğru yerde kullanmaya, doğru yönetilmeye. İnşallah onu da yapılacak ilk seçimde ortaya koyacağız." dedi.

Ali Öztunç ise iktidara geleceklerine inandıklarını ifade ederek, "Ondan sonra hep beraber, daha büyük coşkuyla, hem bayram hem de kurtuluş yıl dönümlerimizi kutlayacağız. İnşallah önümüzdeki yıl 30 Ağustos'a geldiğimizde ben iktidar partisinin milletvekili olarak, sizler de iktidar partisinin üyeleri olarak burada bulunacaksınız." diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yılı dolayısıyla billboardlara astıkları, "Barışın İkinci Yüzyılı" yazılı afişlere gelen tepkilere değindi.

Kalıcı zaferlerin pusulasının daima barışı gösterdiğini dile getiren Soyer, şunları kaydetti:

"Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, daima barışmak için savaştı. Bunun tersini yapmanın ise cinayet olduğunu söyledi. Bu inanç ve kararlılıkla, milletimize yalnızca tarihin en büyük zaferini değil aynı zamanda yüz yıldır süren barışı miras bıraktı. Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kazandığımız büyük zaferin ardından sağlanan barışa sımsıkı sahip çıkacağız. Barış sözcüğünden rahatsız olanların iki yakası iki dünyada da elimizde olacak."

Etkinliğe CHP İzmir milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve partililer de katıldı.

Yorumlar (0)
banner13
banner14
banner15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 19 28
8. Athletic Bilbao 19 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6