İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Ödemiş’i ziyaret etti. İlk olarak Tekke Mahallesi’nde 627 yıllık Helvuç (Helviş) Bayramı’nda çocuklarla buluşan Başkan Tugay, Bozdağ ve Gölcük’e de gitti. Bölgede esnafı ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet eden Başkan Tugay,  “Herkesin sorununu kendinden dinlemeye çalışıyoruz. Biz size hizmet etmek için buradayız” dedi. 

627 yıllık gelenek 
Belediye ziyaretinin ardından Başkan Tugay, Tekke Mahallesi’ne geldi.  627 yıldır çocuklara dini bilinç kazandırmak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen kültürel buluşmaya Başkan Dr. Cemil Tugay’ın yanı sıra Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Bülent Eker, İZBETON Genel Müdürü Hüseyin Sezer, Tekke Mahalle Muhtarı Ahmet Korkmaz ve meclis üyeleri katıldı Helviş Bayramı geleneği sürdürülerek çocukları sevindirmek için köy meydanına hediyeler konuldu. Başkan Tugay, çocuklar için oyuncakları hediye alanına bıraktı. 
Tarihi gelenek hakkında bilgi veren Ödemiş Belediye Başkanı Mustafa Turan, “Örf, adet ve geleneklerimize sahip çıkmak, unutmamak ve gelecek nesillere aktarmak önemli bir olgudur. Geleneklerimizin yavaş yavaş kaybolduğu günümüzde böyle organizasyonların bizler için önemi büyüktür. Geleneğimizi yaşatmak geleceğimize bırakacağımız en büyük mirastır. Helviş Bayramı da Tekke Mahallesi’nin kurucusu Musa Baba tarafından başlatılmış bir bayramdır. Tekke eskiden yerleşimler arası yolculuk yapanların dinlendiği, yemek yediği bir alanmış. Manisa Akhisar şehzadelerinin uğrak noktasıymış. Musa Baba bu alışkanlığı Helviş Bayramı olarak devam ettirmiş. 627 yıldır bu geleneği yaşatanları sevgiyle anıyorum” diye konuştu. 

İzmir'de 'gürültü yapmayın' diye uyardığı için vurulmuş İzmir'de 'gürültü yapmayın' diye uyardığı için vurulmuş

Muhtar Korkmaz: “Amacımız geçmişe sahip çıkıp geleceğe aktarmak”
Tekke Mahalle Muhtarı Ahmet Korkmaz ise “Helviç Bayramı ile en büyük amacımız çocuklarımıza dini bilgi birikimini aşılamak, geçmişimize sahip çıkıp gelecek kültürlere aktarmaktır” dedi. Konuşmaların ardından köy halkına helva dağıtılarak Mevlid-i Şerif okundu. 12.05.2024_ba9afaab-0c98-4f8d-85b0-8d43f279435212.05.2024_f1f89e28-bd23-49b3-9c33-7f73987c5748