İzmir’de bir lokanta işletmecisici, "menemen soğanlı mı soğansız mı yenir?" tartışmalarına bir yenisini ekleyerek ‘kaymaklı menemen’ yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillendirilen menemen, lezzetiyle beğeni topluyor, tava ters çevrilse bile menemen tavadan yere düşmüyor.
Türk mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan, sürekli "soğanlı mı yenir soğansız mı?" tartışmalarına maruz kalan menemen yemeğine bir yenisi daha eklendi. İzmir usta bir yenilik yaparak içine bir de kaymak ekledi. Denemeler sonucu ortaya çıkan ve içerisinde yumurtanın sadece sarısının kullanıldığı bu lezzet, Türkiye’nin tescillenen ilk ve tek kaymaklı menemeni oldu.

“Tavayı ters çevirsek bile menemen tavadan ayrılıp yere düşmüyor”
Kaymaklı menemen ustası, “Menemenin kaymaklı olması sebebiyle gelmiş olduğu bir kıvam var. Bir kalıp haline geliyor. Tavayı ters çevirsek bile menemen tavadan ayrılıp yere düşmüyor. Ben o yüzden bu menemene ‘uçan, kaçan, takla atan menemen’ diyorum. Fakat içerisine ekmek girdiği zaman yumuşak bir kıvamda olduğu anlaşılıyor. İçerisinde tarifine özel bir kaymağı ile beraber orta yağlı kaşar peyniri var. Menemende ‘çakallı menemen’ en iyisi diye bilinir; ama en iyisini Giritliler yapar bir de kaymaklı yapar” dedi.

“Menemen soğanlı ve soğansız değil kaymaklı yenir”
Kaymaklı menemeni severek yediğini söyleyen müşteri Volkan Cankanat ise “Daha önce kaymaklı menemeni çok defa tatma fırsatım oldu. Çok beğenerek yiyorum. Belki günde 2 ya da 3 tabak yiyorum ve gayet lezzetli. Bu lezzeti çok fazla arkadaşıma da öneriyorum. Kaymak menemenin diğer menemenlerden farkı; içinde kaymak olduğundan dolayı daha lezzetli. Damakta daha fazla tat bırakıyor. Bu yüzden severek yiyoruz. Bence menemenin soğanlı ve soğansız değil kaymakla yenmesi lazım” diye konuştu. (İHA)AW097340_01AW097340_05AW097340_02