EGE MECLİSİ - İzmir'de, tarihi yapıları ayağa kaldırmak için çalışmalar yürüten Konak Belediyesi'nin restorasyonuna başladığı Alanyalı Konağı'nın avlusundaki kaçak binayı yıkan ekipler tarihi bir sarnıçla karşılaştı.

Günümüzde yaklaşık 3 bin tescilli binaya ev sahipliği yapan Konak'ta, yıllara meydan okuyan tarihi yapıların kurtarılması için çalışmalar yapılıyor. Konak Belediyesi'nin başlattığı restorasyon çalışmaları kapsamında son olarak tarihi Kemeraltı Çarşısı içinde yer alan Alanyalı (Yemişçizade) Konağı'nın kente kazandırılması adına düğmeye basıldı. 19. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen tarihi yapı, kurul onaylı proje doğrultusunda restore ediliyor. Kent merkezinde kalan önemli tarihi yapılardan biri olan ve kısa zamanda yeniden ayağa kaldırılıp, sosyal-kültürel tesis olarak İzmirlilere hizmet vermesi planlanan konağın restorasyon çalışmaları yeni tarihi eserleri de ortaya çıkardı. Görkemli yapının avlusuna inşa edilmiş kaçak binayı yıkan ekipler, konağın su ihtiyacını karşılayan bir sarnıçla karşılaştı. Ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmeyen tarihi sarnıç heyecan yarattı. Ortaya çıkan sarnıç hakkında detaylı inceleme başlatılması için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na bilgi verildi. Mimarisiyle bugün bile göz kamaştıran Alanyalı Konağı'nın avlusunda ortaya çıkarılan sarnıcın, kurulun yapacağı çalışmaların ardından hangi döneme ait olduğu belli olacak. Yeni ortaya çıkan sarnıçla birlikte restorasyon çalışmaları da yeni bir boyut kazanacak.

 

ESKİ GÖRKEMİNE KAVUŞACAK

Kemeraltı Çarşısı içinde kalan Alanyalı Konağı neo-klasik mimarisiyle dikkat çekiyor. Dönemin seçkin mimarlık örneklerinden biri olan tarihi konağın çok özel tavan süslemeleri bulunuyor. Zamana ve kullanıma bağlı tahribatlara rağmen güzelliğini günümüze değin koruyabilmiş yapı Cumhuriyet'in ilk yıllarında Tapu Kadastro Müdürlüğü ve Askerlik Şubesi olarak kullanıldı. 1950- 1969 yılları arasında Kestelli Kız Okulu olarak da hizmet verdi. Bu tarihten sonra trikotaj atölyesi olarak kiralanan yapının zamanla özgün cephe ve planlama düzeni kısmen değiştirildi. Son yıllarda içler acısı duruma gelen tarihi yapı, Konak Belediyesi'nin yürüttüğü restorasyon çalışmaları sayesinde yeniden eski görkemli günlerine kavuşacak.

 

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, tarihe tanıklık etmiş yapının hazırlanan proje kapsamında aslına uygun şekilde restore edileceğini söyledi. Sadece Alanyalı Konağı'nı değil Konak'ta pek çok yapının yeniden ayağa kaldırılması için çalıştıklarını belirten Pekdaş, ancak ilçede yaklaşık 3 bin tescilli yapının bulunduğunu bunların tamamını belediye bütçesiyle restore etmelerinin zor olduğunu söyledi. Pekdaş, belediye bütçesinin el verdiği oranda restorasyon çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. (DHA)