Muğla’da öğle saatlerinde başlayan sağanak yağış Marmaris, Datça, Seydikemer, Milas, Köyceğiz ilçelerinde yer yer taşkına neden oldu. Yağmur sonrası dağlardan akan sular nedeniyle denizin turkuaz rengi kahverengiye dönüştü.

Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi'nde 2021 yılında çıkan orman yangınında tepelerdeki ormanlık alan yanmıştı. Yanan sahada kesim çalışmaları tamamlanırken, yağış sonrası dağlardan akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi. Marmaris’teki sağanak yağış sonrası 11 kilometrelik Marmaris Atatürk, Kısayalı, Uzunyalı, Sitler ve İçmeler sahilinin mavisi kahverengiye dönüştü. 11 kilometrelik sahil havadan dron ile görüntülenirken, İçmeler sahilinde denizin azgın dalgaları kıyıyı dövdü.
Dron ile görüntülen Marmaris yat limanı, Atatürk Bulvarı ve Kısayalı sahili tamamen kahverengiye dönüşürken, Marmaris’in mavi ve turkuaz rengi kayboldu.

Tıra arkadan ok gibi saplanan yakıt tankerinin sürücüsü öldü Tıra arkadan ok gibi saplanan yakıt tankerinin sürücüsü öldü

Sağanak sonrası İçmeler sahili ağaç parçalarıyla doldu
Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaklaşık 3 saat etkili olan sağanak yağış sonrası hayat normale dönerken, İçmeler sahilinin ağaç parçaları ve deniz kabuklarıyla dolduğu görüldü.
Aniden bastıran sağanak yağışın sona ermesinin ardından Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ve Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri taşın sonrası dağlardan gelen çamurlu yollarda temizlik çalışması başlattı. Ekipler özellikle İçmeler Mahallesi-Turunç yol ayrımında dağlardan İçmeler merkeze akan ve yollarda ulaşımı aksatan çamurlu su Büyükşehir ve Marmaris Belediyesi ekipleri tarafından temizlendi. Ekiplerin çalışmaları havadan dron ile görüntülendi.
Dağlardan kent merkezine inen çamurlu su İçmeler sahilinden denize dökülürken, yağmur suyu ile birlikte gelen ağaç ve ağaç kabukları sahilde birikti. Sahile vuran dev çamurlu dalgalar ile birlikte deniz kabukları da sahile vurdu. Vatandaşlar dalgalar ile sahile vuran deniz kabuklarını topladı.
Deniz kabuklarını toplayan vatandaşlar, “Deniz kabukları toplamak için sahile indim. Her yağmur sonrası yanlış odunlar buraya geliyor belediye çalışsa da yetiştiremiyor” dedi. (İHA)