31 Mart 2024 Pazar günü sandık başında olacağız. Belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini ve mahalle muhtarlarımızı belirleyeceğiz. Adayların açıklanacağı tarihe kadar, gün içinde bile değişebilecek büyükşehir, il ve ilçe aday adaylarının isimlerini duyacağız. 2004 yılında belediye başkan adaylığı, 2009 ve 2014 yıllarında belediye başkan aday adaylığı yapmış ve bu süreçlerin içinden geçmiş biri olarak bu satırları yazıyorum. Belediye başkan adayı olmak heyecanlı, hareketli, yorucu ve masraflı bir süreçtir. Kentin içinde yaşayan bir birey olarak kentin yönetimine talip olmak kutsal bir görevdir. Günün sonunda belediye başkanlığı profesyonel bir meslek değildir. Görev süresi bittiğinde kendi evinize ve mesleğinize geri dönüş yaparsınız. İşte bu yüzden belediye başkanlığı gönül ve gönüllülük işidir. Gönlü, yaşadığı şehirde ve halkında olmayan bir kişi belediye başkanı olsa da başarılı olması zordur. 

DÜRÜST, ÇALIŞKAN HALKÇI BAŞKAN!
Konsensus Araştırma Şirketi bir önceki yerel seçimler öncesi bu konuyla ilgili bir kamuoyu araştırması yapıyor. Araştırma sonuçları aslında her zaman olması gerektiği gibi çıkmış. Ama bu istekler seçim zamanı siyasi tercihlere göre azalma gösterebiliyor. Hatta bazı seçmen tarafından hiçbiri dikkate alınmıyor. Aidiyet duyduğu parti kimi aday gösterirse mührü basıp geçiyor. Hep söylenir. "Yerel seçimlerde aday çok önemlidir" görüşü hakimdir. Ama bu örneği yurt genelinde başarıya dönüştüren çok az isim vardır. Son seçimlerde Ayvalık'ta Mesut Ergin'in Demokrat Parti'den seçimi kazanıp CHP'yi saf dışı bırakması gibi. (Başkan Ergin daha sonra CHP'ye geçti). Peki seçmen nasıl bir belediye başkanı istiyor? İşte araştırmayla ortaya çıkan belediye başkan özellikleri. a-Dürüst ve güvenilir olması / yüzde 34. b-Çalışkan olması / yüzde 28. c-Halkın içinde olması / yüzde 28 olarak ilk üç sırayı almış. Yüzde 13'lük bölümde ise iş bitirici olmalı, üretken olmalı ve becerikli olmalı gibi özellikler yer alıyor. 

Son cümle: "Belediye başkanı eski tabirle kentin 'şehr-i emini'dir. Yani şehrin en güveniler kişisi. Partiler adaylarını özellikle bu kritere göre belirlerse o kente büyük katkı sağlamış olur."