Bakan Zeybekci’den Kılıçdaroğlu’nun o sözlerine tepki

İşte haberin detayları...

POLİTİKA 03.10.2017, 16:23 03.10.2017, 16:23
Bakan Zeybekci’den Kılıçdaroğlu’nun o sözlerine tepki

EGE MECLİSİ - Pamuk Borsa İlk Ürün Töreni'ne katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak konusunda Cumhurbaşkanı ile kendisinin farklı konuştuğuna ilişkin sözlerine tepki gösterdi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bir dizi temaslarda bulunmak için geldiği İzmir’de Pamuk Borsa İlk Ürün Töreni’ne katıldı. İzmir Ticaret Borsası'nda düzenlenen Pamuk İlk Ürün Töreni'ne Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir milletvekilleri, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli ile borsa üyeleri katıldı.

Bakan’a 5 talep

Açılışta konuşan İTB Başkanı Işınsu Kestelli, Bakan Zeybekci'ye taleplerini ileterek, “Maliyetlerin düşürülmesi amacıyla gübre ve mazot desteği oranları yükseltilsin. İhtiyaç duyulan düzenlemeler bir an önce hayata geçirilsin. Çırçır fabrikalarının altyapı eksiklikleri giderilsin. Pamuk tedarikini yurt içinden yapan tekstil firmalarına teşvikler verilsin. Son olarak 'GMO Free Turkish Cotton' ibareli etiketleri tekstil sanayinde yaygınlaştırılsın” ifadelerini kullandı. 

Pamuğun tekstilin ham maddesi olduğunu aktaran Kestelli, “Türkiye'nin yaklaşık 28 milyar dolarlık tekstil ihracatında pamuk önemli bir konumda. Pamuk ekim alanlarımız 2000'den bu yana yüzde 40 azalırken, 60 bin olan üretici sayımız da 15 bine geriledi. Bu yıl Ege Bölgesi'nde yüzde 15 civarında pamuk artış oranını yakalayıp 200 bin tonun üzerinde rekolte beklenmekte” dedi.

 

“Binlerce yıl pamuğu desteklemeye devam edeceğiz”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise pamuk sezonunun üreticiden tüketiciye kadar herkese bereket getirmesini diledi. Binlerce yıl sonra bile bu topraklarda yetişen pamuğun satılmaya devam edeceğini dile getiren Bakan Zeybekci, “Pamuk tarlalarında mısır ve buğdayın teşvik edilmesi gibi yanlış uygulamalar zamanında yapıldı ama artık bu yanlıştan dönülüp pamuğu destekledik. Dünyaya satıyorduk, bundan emin olun bundan binlerce yıl sonrada bunu yapmaya devam edeceğiz. Pamuk milli bir politika. Hükümet olarak pamuğu desteklemeye devam edeceğiz. Hükümet olarak ihracatçımızın istediği tüm destekleri verdik. Yatırımcının istediği tüm destekleri verdik. Türkiye'nin dünyanın birçok ülkesini açık ara geride bırakması tesadüf değildir. Her biri planlanmış ve elde edilmiş sonuçlardır. Toprağa dayanacağız. Pamukla, fındıkla, üzümle, incirle beraber. Elde ettiğimiz sonuçlar, Türkiye'nin sürdürülebilir durumu elde edeceğiz. Hizmete ve mal ihracatı haline dönüştürüp kendi finans kaynaklarımızı üretip kimseye hesap vermediğimiz finanslara kavuşacağız” diye konuştu.

Pamuğun bir özgürlük simgesi olduğunu ve bu topraklarda pamuğun umut haline geldiğini açıklayan Zeybekci, “Biz işimizi yapmaya devam edeceğiz. Bu ülkeyi dünyanın en büyük ilk 10, Avrupa'nın ise ilk 3 büyük ekonomisinden biri yapacağız. Kuzey Irak'taki soydaşlarımızın hakları ve bizim aklımızdan yanlış bir şey geçmez. Ama biz etrafımızda bir terör örgütüne de asla ve asla müsaade etmeyiz. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” dedi.

 

Kılıçdaroğlu’nu eleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak konusunda kendisinin farklı konuştuğuna ilişkin sözlerini hatırlatan Bakan Zeybekci, “Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Cumhurbaşkanı şöyle söylerken Ekonomi Bakanı başka şey söylüyor’. Ne güzel tespit etmişsin. Senin huzurunda birisi aykırı fikir söylediği zaman sen partiden ihraç ediyorsun. Kaldı ki ben aykırı fikir söylememe rağmen ki biz bunlarla gurur duyuyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı 23-24 yıldan beri tanıyorum. Onun olduğu yerde her şey sağlıklı şekilde tartışılır. Ki onun formülü fikirler çatışsın ki ortaya sağlam sonuçlar çıksın. Kılıçdaroğlu’nun söylediği şey; Cumhurbaşkanımızın huzurunda ve AK Parti’de farklı fikirlerin dile getirilebileceğinin en önemli tespitidir. Hükümet konuları ile tek konuşma makamı Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızdır” dedi.

Konuşmaların ardından ilk ürün pamuk satışına geçildi. Gürkan Eser tarafından getirilen ilk pamuk balyası 20 TL'den satışa çıkarıldı. Toplam 300 kiloluk ilk ürünü ise kilosunu 100 TL'den TARİŞ Pamuk Birliği satın aldı. Pamuk çekirdeği ise yine TARİŞ Pamuk Birliği kilosu 5 TL'den aldı. Ardından İTB Başkanı Işınsu Kestelli ile İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Ekonomi Bakanı Zeybekci'ye günün anısına Atatürk'ün Sümerbank kuruluşunda çekilmiş bir fotoğrafını hediye etti.

 

Bakan Zeybekci: "İzmir’i serbest bölgeler şehri yapacağız"

Programın ardından Ege Serbest Bölge A.Ş. (ESBAŞ) tarafından İzmir'in Bergama ilçesinde planlanan Batı Anadolu Serbest Bölgesi Ön Protokol İmza Törenine katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir'i serbest bölgeler şehri yapacaklarını belirterek "İzmir’le ilgili farklı bir hayal daha var. Onu kovalamaya devam ediyoruz" dedi.

Törende konuşan Bakan Zeybekci, "İzmir’i serbest bölgeler şehri yapacağız, dedik. Sözleri unutanlardan olmadık. Bu ön protokol bir serbest bölge ilanı değil, çünkü o Bakanlar Kurulu kararı ile oluyor ama ‘Biz varız’ diyoruz. Serbest bölgeler son derece önemli. Serbest bölgeler çok büyük avantajlara sahip. Dışarıdaki teşviklerin hepsi serbest bölgelerde uygulanabilir hale geldi. İzmir’le ilgili farklı bir hayal daha var. Onu kovalamaya devam ediyoruz. Israrla, inançla takip etmeye devam ediyoruz. O da olduğunda inşallah onu da paylaşacağız” diye konuştu. Bakan Zeybekci, ESBAŞ’ın Türkiye’nin en başarılı şirketlerinden olduğunu belirterek “20 bin kişinin üzerinde istihdam sağlıyor, 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiriyor. ESBAŞ’ın dünyadaki serbest bölgeler devi haline gelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

"37 il ihracatının toplamı kadar ihracatımız var"

ESBAŞ Başkanı Faruk Güler de, “Bu bir kalkınma projesi. Ülkemiz için, bölgemiz için faydalı bir proje. Biz serbest bölge kurup çalıştırma tecrübesine sahibiz. Hayata geçireceğimiz Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ni de mükemmellik merkezi yapmak için var gücümüzle çalışacağız. Serbest bölge demek Türkiye için ihracat, büyümek, refah ve istihdam demek. Bizim 37 il ihracatının toplamı kadar ihracatımız var. İzmir’in toplam ihracatının yüzde 22’si kadar ihracat yapıyoruz. Ülkemize olan güven ve inancımız tam. Yabancı yatırımcılarla ülkemize duyan güvenin paydası olacağız" ifadelerine yer verdi. Daha sonra ESBAŞ Başkanı Faruk Güler ile Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk arasında ön protokol imzalandı. 

 

Ege Ekonomik Forumu Ege'yi uçuracak 

Ege Bölgesi’nde ilk kez düzenlenecek Ege Ekonomik Forumu’nun basın toplantısında da konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Ege’yi, Yunanistan’ı da kapsayacak şekilde büyük bir organizasyon hayali ile görüyorum. Başbakanımız, Yunanistan Başbakanını; biz de Yunanistan’daki ilgili bakanları davet ettik. Ege şemsiyesi altında hep beraber toplanıp kadını ve erkeği ile diz vura vura muhteşem bir zeybek oynadığımız bir şova dönüştürürüz umarım” dedi.

Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, EGEV’in (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğinde 25-26 Ekim tarihlerinde Ege Bölgesi’nde ilk kez Ege Ekonomik Forum düzenlenecek. Küresel, ulusal ve bölgesel boyutta ekonomi, sanayi, tarım, enerji, lojistik ve geleceğin kentleri konularının ele alınacağı organizasyonun açılış konuşmasını Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştirecek. Organizasyonun İzmir’de yapılan basın toplantısına; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, AK Parti İzmir Milletvekili Necip Kalkan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım, Özgencil Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil ile Ege Bölgesi’nin oda, borsa, sivil toplum önderleri de katıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Mevzu Ege ise gerisi teferruattır. Egeli olmak, kadrini kıymetini bilmemiz gereken bir olgu olmalı. Ayrılıklarımız bizim için birer zenginliktir. Farklı özelliklerde görüşlerde olmamız kardeşliğimizin gereğidir. Ege’yi hayal ederken Ege’nin başkenti olarak, ne olur arkadaşlar yanlış yerlere götürmesin, hassas günlerde lafımız bazen yanlış yere gider diye düşünüyorum. İzmir Batı Anadolu’nun başkenti. 10 bin yıldan beri bu böyle. İzmir’e tekrar bu özelliğini kazandırmamız lazım. Bu da durup dururken olmuyor. Bu etkinliklerle ilgili aklımıza hep İzmir geliyor. Ege’yi hayal ederken İzmir ve Akdeniz’in hızlı trenle bağlandığını, İzmir’in Antalya’ya Aydın-Denizli-Isparta-Burdur-Antalya otoyolu ile bağlandığı coğrafyada turistlerin hareket ettiği, günlerce konakladığı bir coğrafya olarak hayal ediyorum. Biraz oturup dostlarla el ele kol kola kafa kafaya verip düşünmemiz gerekiyor. Ege’yi Yunanistan’ı da kapsayacak şekilde büyük bir organizasyon hayali ile görüyorum. Başbakanımız, Yunan Başbakanını, biz de Yunanistan’daki ilgili bakanları davet ettik. Geldiklerinde teklif edeceğim, bunu karşılıklı olarak yapmayı önermek lazım. Zenginlikleri paylaşmak lazım. Bu platform önemli bir platform. Tek başına Manisa ekibi olarak gittik, Aydın ekibi olarak gittik, Hükümete bir hayalimizi anlatıyoruz ama aynı hayali İzmirliler, Denizlililer, Aydınlılar, Antalyalılar, Burdurlular, Muğlalılar, Manisalılar, AK Parti, CHP, MHP olarak anlatıldığını düşünsenize. Ege dendiği zaman Ege’nin tamamını kucaklamamız lazım” ifadelerine yer verdi.

 

EXPO vurgusu

Ege’nin önemine vurgu yapan Bakan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın hiçbir coğrafyası bu kadar avantajlı bir resme sahip olamaz. Öyle bir EXPO kurguluyorsunuz ki Denizli’den İzmir’e 1 saat. Aydın’dan yarım saat. Otoyol ve hızlı trenle. Denizli’yi, Aydın’ı, İzmir’i, Manisa’yı gözünüzün önüne koyun, özelliklerini ve zenginliklerinin özetini çıkarın, beş baş fikri EXPO olarak dünya gündemine koyun, hiç kimse karşınıza bu kadar güçlü bir hikaye ile çıkamaz. Bu fikri ortaya koyduğumuzda maalesef o aşkımızın karşılığını göremedik ama eminim bundan sonra başka Nihatlar, Ahmetler, Mehmetler gelecektir. Onlar bu fikri tekrar söyleyeceklerdir ve o fikir mutlaka karşılık görecektir. Bir ya da iki konuyu hep beraber takip edelim, bu bizim kızıl elmamız olsun bu takipte elde edemeyeceğimiz sonuç yoktur.”

 

“Küresel gelişmeler ışığında bölgesel vizyon”

EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam da şunları söyledi: “Zorlu süreçte bazen ekonomi az, siyaset çok konuşulur ama biz bu forumla Ege’nin önceliklerini konuşacağımız bir forum yapacağız. Yıllardır İstanbul’da yapılan bu çalışmaların yeni dönemde İzmir’den dünyaya güzel mesajlar vereceğine inanıyoruz.” 

 

25-26 Ekim 2017 tarihlerinde Swissotel İzmir’de gerçekleşecek Ege Ekonomik Forumu’nun açılış konuşmasını Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştirecek, organizasyona Türkiye’den ve yurtdışından önemli isimler de konuşmacı olarak katılacak. “Türkiye ve global büyüme sorunları” ile başlayacak Ege Ekonomik Forumu; Türk ve Yunan dostluğunun ortaya konulacağı “İki Yaka Bir Deniz”, “Ege Bölgesi ekonomisi ve sanayisi”, “Sürdürülebilir inovatif tarım”, “Bölgenin enerji üssü olması”, “İpek Yolu’ndan günümüze ticaret ve lojistik”, “Ege’nin muhteşem kentlerinden geleceğin kentlerine” ve son olarak da “Ege Bölgesi’nin marka değerleri”nin ortaya konulacağı oturumlarla “Küresel gelişmeler ışığında bölgesel vizyon” sağlaması amaçlanıyor. (Mihrap Düzöz - Halil Karahan Ceren Atmaca - Sinan Yeniçeri /İHA)

Yorumlar (0)
banner13
banner14
7
az bulutlu
banner15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11