Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin "Cumhuriyetin 100. Yılında 100 il, 1000 ilçe" açıklaması sonrasında Manisa’nın Salihli ilçesinin de 100 il içinde olmaya talip olduğunu vurgulayan ilçenin MHP’li Belediye Başkanı Zeki Kayda, “İl olmak istiyoruz, Salihli bunu hak ediyor” dedi.
İl olma talebini ilk kez ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı törenlerinde dile getirdiğini belirten Başkan Kayda, aynı konuyla ilgili açılışlarda, ulusal ve yerel basın ile televizyon programlarında da Salihli’nin il olmasını gündeme taşıdığını söyledi.
Cumhuriyetin 100. Yılında 100 il 1000 ilçe projesinde il olacak ilçelerle ilgili açıklanan nüfus (100 bin ve üzeri), şehirleşme, ulaşım durumu, hinterlant (coğrafi konum), ekonomik çeşitlilik ve eğitim durumu gibi şartların tümünü Salihli’nin fazlasıyla taşıdığını belirten Başkan Kayda, şunları söyledi: “İzmir-Ankara ve Antalya-İstanbul karayolları üzerinde, yeni yapılan İzmir-Ankara yüksek hızlı tren hattının (YHT) geçtiği, Türkiye’nin 3. büyük ili olan İzmir’i, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz bölgelerine bağlayan karayolu üzerinde bulunması ilçemizin il olma noktasında coğrafi konumunu güçlendirmektedir. Salihli’nin nüfusu 165 bin 113’tür. Ticaret, sağlık, eğitim gibi konularda ilçemizden hizmet alan çevre ilçelerle birlikte bu nüfus 450 bine yaklaşmaktadır. İlçemiz, tarım ve sanayi sektöründeki çeşitlilik ve zenginliği ile de dikkat çekmektedir. OSB, yönetimimiz döneminde 1. ve 2. Etap çalışmalarını tamamladık, yeni fabrikalar üretime başladı. OSB 3. Etap ile birlikte hedefimiz 15 bin kişiye istihdam sağlamak. İlçemize getirdiğimiz doğalgazın yaygınlaşması, jeotermal enerjinin veriminin arttırılmasıyla temiz enerjinin kullanıldığı Salihli’miz, ilçemize kazandırdığımız İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, meydan, park ve şehir planlamasıyla örnek bir şehir olmuştur. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılı verilerine dayanarak hazırladığı “İlçelerin Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması” araştırmasına göre ilçemiz Manisa genelinde merkez ilçelerden sonra birinci sırada yer almaktadır. Açıkladığımız bu veriler çerçevesinde Salihli’nin il olmasını istiyoruz. Konuyla ilgili çalışma raporumuz tamamlanmış olup kurban bayramı sonrasında yapacağımız Ankara ziyaretinde, ‘Cumhuriyetin 100. Yılında 100 il 1000 ilçe Projesi’ni ortaya koyan MHP Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Bey ile Cumhur İttifakı Manisa Milletvekillerimize sunup desteklerini isteyeceğim.” dedi. (İHA)AW917632_04AW917632_02