Selçuk Belediyesi Cafe Carpouza’nın bahçesinde gerçekleşen “İftarlık Gazoz” filminin gösterimiyle açık hava sineması geleneğini canlandırdı.
Film gösterimi öncesinde geçmişte Selçuk’un sosyalleşme alanlarından olan açık hava sinemalarına emek veren sinemacılardan Bekir Gürpınar, Mehmet Erceylan, Mazlum Ürkmez ve Necati Erdinç’in ailelerine günün anısına Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel tarafından teşekkür plaketi verildi.

"Kent kendi kültürünü yaşatmış"
Başkan Ceritoğlu Sengel Selçuklular’ın anılarında yazlık sinemaların önemli bir yeri olduğunu belirterek; “Açık hava sinemalarına insanlar gelirler, burada sosyalleşirler, o dönemdeki filmleri izlerlerdi. Aslında kültür ve sanatın başkenti diyoruz biz Selçuk için ama bu geçmiş zamanlara dayanıyor. Bir şekilde İzmir’e, Aydın’a ulaşım bu kadar kolay değilken aslında kent kendi kültürünü yaşatmaya çalışmış. Biz hep şöyle bir şey söyleriz. Geçmişe saygı duyalım ama geleceği de keşfedelim. O yüzden o sinemaları Selçuk ile buluşturmuş olan geçmişteki isimleri ve onların yaşayan akrabalarını onure etmek istedik” dedi.

Selçuk’un markası: Şirince Gazozu
2019’dan bu yana Selçuk’un marka kent olması için çabaladıklarını belirten Başkan Ceritoğlu Sengel; “Marka kentten kastımız sadece Selçuk’un marka kent olması değil. Selçuk’un kendi yerel ürünlerinin de marka olmasını istiyoruz. Çok enteresan bir şekilde biz sinemaya dair bir şeyler yapalım derken Muhammet İbili ve Yaşar Güner bize Şirince Gazoz’unu getirdiler. Biz de dedik ki; yerel ürünlere ilişkin, Selçuk’a ilişkin bir şeyler yaptıysanız, bizim bağrımızdan oluşmuş bir marka varsa Selçuk Belediyesi’ne bu markayı bir şekilde desteklemek ve Selçuk halkına bu markayı tanıtmak düşer dedik” ifadelerini kullandı.

"Her zaman barıştan, kardeşlikten yanayız"
İftarlık Gazoz filminin gösterim tarihi için 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü seçtiklerini belirten Başkan Sengel; “Selçuk’un gelişiminde bir taş koymuş bütün herkese hürmetimiz ve saygımız sonsuz olarak tam da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde 1980 darbesini de işin içerisine alan bir film izleyeceğiz. Biz her zaman barıştan yanayız, biz her zaman kardeşlikten yanayız. Bir her zaman her türlü kötülüğün el ele tutuşarak ortadan kalkacağına inanmaktan yanayız” diye konuştu.
Başkan Ceritoğlu Sengel’in konuşmasının ardından Selçuklular Şirince Gazoz’u ve patlamış mısır eşliğinde İftarlık Gazoz filmini izlediler.