Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından AK Parti İzmir Milletvekilleri ile il binasında partililere seslenen AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı, “İzmir’in dağlarında bu gece demokrasi çiçekleri açtı, denizinde Türkiye yüzyılı başladı. Yarın İstanbul’un fethi. Bugün de artık gönüllerin fethedildiği gün olmuştur. Bizde rehavet yok. Bir zaferden diğer zafere koşma zamanı. Türkiye yüzyılına, İzmir yüzyılına başlama zamanı. Artık İzmir’in zamanı geldi” dedi.

Türkiye siyasi tarihinde ilk kez yapılan cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 13. Cumhurbaşkanı oldu. AK Parti’li İzmirliler sonuçların açıklanmaya başlanmasıyla birlikte soluğu AK Parti İzmir İl Başkanlığı binasında aldı. Bina önündeki alanda ellerinde bayraklarla hazır bulunan partililer, led ekrandan Erdoğan’ın ilk açıklamasını izledi. Sloganlar atarak seçim sonuçlarını kutlayan vatandaşlara, AK Parti İzmir İl Başkanı Bilal Saygılı seslendi. 14 Mayıs’ta yapılan milletvekilliği seçimlerinde AK Parti’den milletvekili seçilen vekillerle birlikte açıklama yapan Saygılı, “Bugün senin zaferin. Bugün senin kararının zaferi. Bugün büyük Türkiye’nin zaferi. Bugün Türkiye yüzyılının mimarı Recep Tayyip Erdoğan’ın, siz dava arkadaşlarının zaferi. Gururluyuz, sevinçliyiz. Tarihe tanıklık ediyoruz. 13. Cumhurbaşkanımız, reisimiz, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan milletimize, Türk dünyasına ve İslam dünyasına hayırlı uğurlu olsun. Milli irade, özgürlük, istikrar, güven, bu necip millet kazandı. İzmir’in dağlarında bu gece demokrasi çiçekleri açtı, denizinde Türkiye yüzyılı başladı. Yarın İstanbul’un fethi. Bugün de artık gönüllerin fethedildiği gün olmuştur. Bizde rehavet yok. Bir zaferden diğer zafere koşma zamanı. Türkiye yüzyılına, İzmir yüzyılına başlama zamanı. Artık İzmir’in zamanı geldi. Büyük Türkiye zaferini büyük İzmir zaferi ile taçlandırıyor muyuz?” diye sordu.

“İzmir’i beklediği hizmetlere kavuşturmaya var mısınız?”
“24 yıldır ilimizi yönetenlere seslenmek istiyorum” diyen Saygılı, şöyle devam etti: “Lafla peynir gemisi yürümez. ‘İzmir hakkını alacak’ diyorlar. ‘Aşka İzmir’ diyorlar. İzmirlilerle adeta dalga geçiyorlar. El insaf; onlar bugüne kadar milletimize hangi sözünü tuttu? Yollarımız delik deşik değil mi? Körfez korkuyor değil mi? Trafik her gün kilitleniyor mu? Gecekondudan İzmir geçiliyor mu? Her yağışta İzmir’i seller basıyor mu? Yakışıyor mu? Bu gidişata ‘Dur’ diyecek miyiz? Ak davanın elleri; İzmir’i beklediği hizmetlere kavuşturmaya var mısınız? Aylardır iktidar hayali kuranlar; bay bay Kemal boş söz söyler, bizim reis son sözü söyler” dedi.

“Tüm kardeşlerimizin bayramı”
Saygılı, şöyle devam etti: “Bugün kaybedenin olmadığı, kazananın Türkiye olduğu bir gündür. Herkesin kendini daha fazla özgür, daha mutlu hissedeceğiz günlerin ilkidir. Kime oy vermiş olursa olsun tüm kardeşlerimizin de bayramıdır. Bugün bütün vatandaşlarımızı sevgiyle kucaklıyoruz. Sorunluluğumuz daha da arttı. Yerel seçimler için ayrı bir sorunluluk yükledi. Seçim çalışmalarını hemen şimdi başlatıyor muyuz? Yerel seçimlerde başarılı olmak için durmak yok yola devam. Söz veriyor muyuz?” (İHA)