İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Genetik ve Biyomühendislik Bölümünden bu yıl mezun olan Ezgi Kaya, Almanya’nın Münih şehrindeki dünyaca ünlü Ludwig Maximilian Üniversitesine kabul edildi. Binlerce öğrencinin katıldığı sözlü mülakat ve yazılı sınavı başarıyla geçen Kaya, 2 yıl kalacağı Almanya’da ‘Moleküler ve Hücresel Biyoloji’ alanında yüksek lisans yapacak.
İzmir Ekonomi Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümünde yüzde 50 bursla eğitimini tamamlayan Ezgi Kaya, Ludwig Maximilian Üniversitesine Ekim ayında gidecek. Aslen İzmirli olan ve lise öğrenimini de İzmir Atatürk Lisesinde tamamlayan Kaya’nın eğitim göreceği Ludwig Maximilian Üniversitesi, Times Yüksek Öğretim Sıralaması dünyanın en iyi 33. üniversitesi konumunda yer alıyor. Her yıl binlerce öğrenci, tam 551 yıl önce kurulan ve bölgenin en eski eğitim kurumlarından biri olan Ludwig Maximilian Üniversitesinde eğitim görme hayali kuruyor.
Almanya’ya gideceği için çok heyecanlı olduğunu belirten İEÜ’lü Ezgi Kaya, “Genetiğe olan ilgim çocukluktan geliyor. Henüz ilkokulda bebeklerimle oynarken bile ‘Acaba çocuklar neden hasta oluyor, hasta doğuyor?’ diye aklıma gelirdi. Genetik; hep dikkatimi çeken, bende merak uyandıran bir alandı. Genetik okumaya karar vermem ilkokula uzanıyor. Bu kadar tutkuyla bağlı olduğum bir alanda üniversitemden başarıyla mezun olmak, buna ek olarak bir de Almanya’da yüksek lisans yapma fırsatı elde etmek, benim adıma tarifsiz bir mutluluk. Ludwig Maximilian Üniversitesine başvuru aşamasında, ilk olarak not ortalamamın olduğu belgeyi, niyet mektubumu ve istenen birçok evrakı ilettim. Bunlar detaylıca incelendi ve ilk aşamayı geçmeyi başardım. Ardından da çevrimiçi olarak yazılı sınava girdim. Zor ve detaylı bir sınavdı. Yazılı sınavı geçtikten sonra da sözlü mülakata alındım. Yaklaşık 3 ay süren süreci başarıyla tamamladım” dedi.

Teşhis ve tedavide belirleyici
Almanya’daki çalışmalarında hücrenin yapısı üzerine yoğunlaşacağını ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastalıkların da bir alfabesi var. Bu alfabenin başlangıcını ise hücreler oluşturuyor. Bilim insanları hücreler üzerine birçok şey biliyor. Ancak bilmediğimiz çok şey de var. Özetle hücreyi keşfetmek ve en iyi şekilde tanımak, hastalıkların teşhis ve tedavisinde büyük önem taşıyor. Oldukça geniş bir alan ve alınacak çok yol var. Ben de bu düşüncelerle hücreler üzerine yoğunlaşacağım, bu alanda fark oluşturan çalışmalar yapmak hedefiyle hareket edeceğim. Öncelikli hedefim Almanya’daki 2 yılımı en iyi şekilde değerlendirmek. Ardından da Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD), gelişim biyolojisi alanında doktora yapmak istiyorum.”

Üst üste küresel başarılar
İEÜ Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zeynep Fırtına Karagonlar ise Kaya’yı başarısından dolayı tebrik ederek, “Bölüm olarak mezunlarımızın üst üste elde ettiği başarılarla mutlu oluyoruz. 2020 yılında mezunumuz Aydolun Petenkaya’yı, Amerika’nın Chicago kentindeki dünyaca ünlü Illinois Üniversitesine göndermiştik. Mezunumuz Arda Kıpçak da 2021 senesinde ABD’deki Virginia Üniversitesine yüzde 100 burslu kabul edilmişti. Geçtiğimiz yıl ise tam 9 öğrencimiz, yüksek lisans için Almanya’daki 6 farklı üniversiteden kabul alarak büyük başarıya imza atmıştı. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Ezgi de mevcut başarılara bir yenisini daha eklemiş oldu. Bölüm olarak, tüm akademisyenlerimizle birlikte haklı bir gurur ve sevinç içerisindeyiz. Mezunumuz Ezgi’nin Almanya’da ülkemizi ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Üniversite olarak Ezgi’nin her daim destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.