Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı seçim çalışmaları kapsamında bir yandan saha çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da parti örgütünün motivasyonunu yükseltecek ve koordinasyonu sağlayacak buluşmalar gerçekleştiriyor.

Buluşma, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu’nun ev sahipliğinde ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla, Tarihi Alsancak Havagazı Fabrikasında yapıldı.

Yapılan toplantıda konuşmasına, Edip Cansever’in Yer Çekimli Karanfil şiiriyle başlayan, CHP il başkanı Aslanoğlu “ Zaferi kazandıracak kadınlarımızın haklarını söke söke almak için, İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden hayata geçirmek için başlıyoruz” dedi. Aslanoğlu şu mesajları verdi;

ASLANOĞLU: KADINLARIN EĞİLMEYEN BAŞI UMUDUMUZU TAÇLANDIRIYOR

Karanfili elden ele taşıyan yol arkadaşlarım, günlerimizi daha da aydınlatacak kadınlarımız merhaba. Şerife Bacı’dan, Gördesli Makbule’den, Nezahat Onbaşı’dan, Kara Fatma’dan, Türkan Seylan’dan bayrağı devralanlar, merhaba. Gülten Akın’ın da dediği gibi, “Evler, çocuklar ve mezarlar çizdiler dünyamıza.” On binlerce yurttaşımızın yaşamını yitirmesinin sebebi deprem değil, insan yaşamına verilmeyen değerdir. Bu nedenle konuşmama 10 ilimizde yitirdiğimiz yurttaşlarımızı anarak başlamak istiyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Biz AKP iktidarı boyunca her türlü kaosu, her türlü ekonomik krizi, her türlü diplomatik faciayı gördük. Yeri geldi öfke duyduk, yeri geldi irade koyduk, yeri geldi çözüm sunduk, ancak asla ve asla çaresizlik duymadık. Kararlılıkla yürüdüğümüz iktidar hedefimize gün be gün yaklaşıyoruz. Şimdi onun için alın teri dökmeye başlıyoruz! Tam 20 yıldır kadın ötekileştiriliyor, yok sayılıyor, öldürülüyor, katilleri iyi hal indirimleriyle ödüllendiriliyor. Bütün bunlara rağmen sizlerin eğilmeyen başı, dayanışması umudumuzu taçlandırıyor.

BİZ KAZANACAĞIZ KADINLAR KAZANACAK

Konuşmasına, şimdi kapı kapı, sokak sokak umudu yayma, yepyeni bir Türkiye’yi yaratma zamanı” olduğunu belirterek devam eden Aslanoğlu “ Heyecanlıyız! Bu sefer bahar, bir avuç AKP zenginine gelmeyecek.  Beşli Çete ’ye gelmeyecek. Halkı hiçe sayanlara gelmeyecek; bu bahar artık güzel ülkeme ve halkımıza gelecek. Kadınlarımıza gelecek bahar. Çocuklarımıza gelecek. Baharı hep birlikte karşılamak için, Kadın cinayetlerine son vermek için, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde yasaklanmadan alanlara çıkabilmek için, her alanda toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamak için, Kadın emeğinin görünür olması için,  Siyasete bir kez daha kadın damgası vurmak için, başlıyoruz!  Biz kazanacağız, kadınlar kazanacak” dedi.

 SOYER: BÜTÜN DÜNYA MAZLUMLARININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE”

Toplantıda konuşan Başkan Tunç Soyer, 14 Mayıs’taki seçim süreci hakkında konuştu. Başkan Soyer, “Her 8 Mart’ta, emekçi kadınlar günü vesilesiyle konuşmalar yaparız. Gerçekten bu konuşmaların sonu da varacağı bir yer de yok. Bütün hikayeyi değiştirmek için 63 gün kaldı. 63 gün, sadece Türkiye için değil dünya için de çok önemli. Göreceksiniz Türkiye’deki değişim, dünyadaki otoriter iktidarların da önünü açacak. Bütün dünyanın mazlumları, emekçileri, ezilenleri, gözlerini dikmiş, büyük bir umutla Türkiye’yi izliyorlar. İşimiz hiç kolay değil. Bütün dünyanın izlediği bu seçimde bu iktidarı bırakıp gitmek istemeyenlerin, büyük bir inatla yerlerini korumak istediklerini biliyoruz. 63 günde neler yaşayacağımızı kimse bilmiyor. Ama bir şey biliyoruz. Eğer biz omuz omuza verirsek, canla başla çalışırsak bu hikayeyi değiştirmek mümkün” ifadelerini kullandı.

HİÇ ŞAKASI YOK YÜZYIL GERİYE GİDERİZ

14 Mayıs seçim sürecinin toplumda biriken enerjinin deprem gibi gün yüzüne, çıkardığını ifade eden Başkan Soyer, “Bugünkü siyasal gelişmeleri izlediğiniz zaman toplumun siyasal eğilimlerinin siyasetçilerin önünde ilerlediğini görebilirsiniz. Siyasi aktörler topluma bakarak siyasi kararları oluşturmaya başladılar. Önce kendimize, birbirimize güveneceğiz. Bizi ayrıştıran sebepler yerine, birleştiren sebeplere sımsıkı sarılacağız. Emin olun ki yüzyıl geriye gideriz; hiç şakası yok. Canla başla çalışmaktan başka çaremiz yok. Ya kazanacağız, ya da kaybedecek çok şey var” diye konuştu.

KİMSENİN REHAVETE DÜŞMEYE HAKKI YOK

Başkan Soyer, ”İlk defa bu kadar yakınız. Ama hiç kimsenin onun kaçınılmasına izin verecek rehavete düşemeye hakkı yok. Kimsenin daha az çalışmaya hakkı yok. Bu bizim meselemiz olmaktan çıktı. Bizim çocuklarımızın, torunlarımızın meselesidir bu. Yüz sene önce Atalarımız bir cumhuriyet müjdesi yarattı. Şimdi de aynı enkazın altından yepyeni Türkiye’yi çıkarmamız mümkün. Atalarımızın sorumluluğu şimdi bizde. Bu sorumluluk duygusunu iliklerimizde hissetmemiz lazım. İlk defa bu kadar yakınız; ya yakalarız ya da kaçırırsak çok şey kaçırırız. Ben başaracağımıza inanıyorum. Bu güzel toprakları ve güzel insanları daha iyi bir hayatı hak ediyoruz. Bu hayatı söke söke alacağız. Bu ülkenin aydınlık kadınları, vicdan sahibi kadınları sizlerin öncülüğünde başka bir Türkiye’yi yaratacağız” dedi.

Kadın Meclis Üyeleri Toplantısında, meclis üyelerinin saha çalışmalarında yapacakları ev ziyaretleri ve iletişim dili hakkında sunum gerçekleştirilirken, toplantının sonunda günün hatırası olarak zeytin ağacı fideleri dağıtıldı.