İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi öğrencisi Dilge Kocabaş, 130 üniversiteden yaklaşık 50 bin öğrencinin üye olduğu, merkezi Belçika’da bulunan Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği’nde (EMSA) başkanlık görevine seçildi. İzmir’den Avrupa’ya uzanan örnek bir başarı yolculuğuna imza atan Kocabaş, EMSA’nın farklı alanlarda yürüteceği çalışmaları koordine edecek. Toplum sağlığını ilgilendiren konularda projeler üretilmesi, Avrupa’daki tıp öğrencileri arasındaki iletişimin artırılması ve eğitim olanaklarının geliştirilmesi hedefiyle çalışmalar yapacak olan Kocabaş, ülkemizi uluslararası arenada temsil edecek.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi 6’ncı sınıf öğrencisi Dilge Kocabaş, kurulduğu 1990 yılından bu yana çalışmalarını aralıksız sürdüren EMSA’da, bir sene boyunca başkanlık görevini yürütecek. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler tarafından da tanınan EMSA, İzmirli Dilge’nin liderliğinde 6 temel konu başlığı altında çalışmalar yapacak. Tıp eğitimi, tıp etiği ve insan hakları, sağlık politikası, halk sağlığı, tıp bilimi, Avrupa entegrasyonu ve kültürü başlıkları altında gerçekleştirilecek çalışmalar, geleceğin hekimlerinin henüz mezun olmadan kendilerini geliştirmelerine ve bilim dünyasına katkı yapmalarına zemin hazırlayacak.

GÜVENİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIM

Başkanlık görevine seçilmenin büyük gurur olduğunu belirten İEÜ’lü Kocabaş, kendisine duyulan güveni boşa çıkarmamak için elinden geleni yapacağını söyledi. Kocabaş, “Uluslararası kuruluşlarda görev almayı, etkinliklere katılmayı seviyorum. Bundan önce, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi 71’inci Kurul Toplantısı, Dünya Sağlık Örgütü Gençler ve Genç Profesyoneller (YPYP) Forumu, Avrupa Tıp Eğitimi Derneği Konferansı gibi birçok saygın etkinlikte bulundum. Ardından da yaklaşık 2 yıl önce EMSA’da ‘tıp bilimi direktörlüğü’ görevine seçildim. Bu görev, özellikle deneyim kazanma noktasında benim için önemli bir fırsat oldu. Başkanlığı da istiyor, bunu en iyi şekilde yapabileceğime inanıyordum. Bu hedefime ulaştığım için mutluyum” dedi.