Aydın’ın Köşk ilçesi ile İzmir’in Ödemiş ilçesi arasında bulunan Ovacık Yaylası’nda bu yıl 12.’si düzenlenen Barbunya Festivali’nde, ziyaretçiler olumsuz hava şartları nedeniyle az olan barbunyaya hasret kaldı.

Ovacık Yaylası her yıl olduğu gibi bu yıl da 12.’si düzenlenen Barbunya Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Binlerce kişinin akın ettiği yaklaşık bin 200 rakımlı Ovacık Yaylası’nda dün geceden itibaren festival alanında kurulan yüzlerce standa binlerce kişi akın etti. Aydın ve İzmir'in yanı sıra çevre illerden de gelen binlerce kişi, Karadeniz’i aratmayan Ovacık Yaylası’nda hem serinleyip hem de hasret giderirken, festivalde yok denecek kadar barbunya olması ise dikkat çekti. Festival, bu yıl barbunya üretimindeki düşüş nedeniyle çilekle birleştirilirken, festival çerçevesinde en iyi barbunya ve çilek üreticileri yarışmasında dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Bu yıl mevsim dışı gerçekleşen yağışlardan dolayı barbunya alamadıklarını belirten üreticilerden Funda Bozkurt ve Suzan Arıcan; “Türkiye'nin en iyi, en lezzetli ve en kaliteli barbunyası bu yaylada yetişirdi. Ancak bu yıl mevsim dışı gerçekleşen yağışlar ve iklimlerin değişmeye başlamasıyla birlikte barbunya üretiminde sıkıntı yaşandı” diyerek eski üretim ve rekoltenin bu yıl olmadığını belirtti.

“Üretici çileğe yöneldi”
Bölge üreticilerinden Hüseyin İlkengin ise artık üreticinin barbunyadan ziyade çileğe yöneldiğini belirterek “Her ne kadar 70-80 TL’ye barbunyanın kilosu satılsa da değişen iklim nedeniyle barbunyada ancak 2 kez hasat yapılabiliyor. Çilekte ise hasat sezonu aylarca devam ettiğinden dolayı üretici çileğe yöneldi. Bundan sonra bu nedenle barbunya festivali çilekle birleştirilerek düzenlenmeye başlandı” dedi.

Festival dolayısıyla yayla merkezinde trafik yoğunluğu oluşurken, vatandaşların mağduriyet yaşamaması adına yayla merkezi araç giriş çıkışına kapatıldı. Bölgeye akın eden binlerce kişi hem alışverişin hem de festivalin tadını çıkarttı. (İHA)