Hasada gün sayan üzüm bağlarını dolu vurdu Hasada gün sayan üzüm bağlarını dolu vurdu

Taze İncirde erkenciliği ile rakip tanımayan Buharkent’te 2024 sezonu taze incir hasadı başladı. Erkenci Sarı Lop İnciri hasadının ardından Siyah İnciri ile de erkenci üretim yapan Buharkent’te hasat sezonu diğer bölgelere göre 15-20 gün erken yapılıyor.

İncirin üretildiği diğer bölgelere göre ortalama 15 gün civarında erken hasat yapılan Buharkent inciri, bu erkenciliği ile ilçeye önemli bir ekonomik katkı sağlıyor. Bu sene havaların erken ısınması ve uygun iklim şartları nedeniyle hasadı erken başlanan taze incirde sezonun açılması ile yüzler de gülüyor. Tüccarların incir bahçelerine gelerek satın aldığı aroması, lezzeti, rengi ve kokusuyla bir marka olan taze incirlerin sofralara ulaşması için adeta zamanla yarışılıyor.

“Biz taze incirde farklıyız”
2024 sezonunun taze incir hasadının başladığını sosyal medya hesabından duyuran Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, “Buharkent olarak biz taze incir üretiminde binden fazla üreticimiz ve 25 bin tondan fazla taze incir üretimi ile farklı bir ilçeyiz. Aydın’da ilk incir hasadı 15-20 gün önce bizde yapılır. Ekonomik yönden avantajı ve ilçemize katkısı ile çok önemli bir üründür” dedi. (İHA)