İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde kentte üç yıldır yürütülen depreme hazırlık ve dirençlilik çalışmalarının anlatılacağı “İzmir Afet Planı” bilgilendirme toplantısı başladı. Başkan Soyer, “Size yalan söylemeyeceğiz, popülizm yapmayacağız. Hedeflerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz. İzmir’i daha dirençli kent hale getirmek için birlikte kafa yoracağız” dedi.

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremin ardından Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde “İzmir Afet Planı-Deprem Hazırlık ve Dirençlilik Çalışmaları” toplantısı başladı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmir’de üç yıldır sürdürülen çalışmaların anlatılacağı toplantının açılışında konuşan Başkan Tunç Soyer, “Üzerinde yaşadığımız fayları değiştiremeyeceğimize göre, bu faylarla barışık bir hayatı nasıl mümkün kılarız, bunun için birlikte düşüneceğiz” dedi.
Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile eşi Duygu Aslanoğlu, CHP İzmir Milletvekilleri Özcan Purçu ve Tacettin Bayır, Keolog-Deniz Jeolojisi Uzmanı ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, sendikalar, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, konsoloslar, bürokratlar, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“Buluşmalar sürecek”
Deprem bölgelerinde canla başla çalıştıklarını ifade eden Başkan Soyer, “Çalışmaya devam edeceğiz ama İzmir’e de yönümüzü döndüreceğiz. İzmir’de 4.5 milyon kişi yaşıyor. İzmir bir deprem bölgesi ve fay hatları hepimizi tedirgin ediyor. Bunları masaya yatıracağız bugün. Size yalan söylemeyeceğiz, popülizm yapmayacağız. Yanlış bulduğumuz, kusurlu bulduğumuz ne varsa bütün detaylarıyla anlatacağız. Hedeflerinizi ve katkılarınızı bekliyor olacağız. Eğer bu ortak aklı, bir ortak enerji ve güce dönüştüremezsek hepimiz eksiğiz. Sağlıkla, güvenle, huzurla yaşayalım istiyorsak birbirimizden ders alıp en iyisini yapmaya çalışacağız. Bugün bu salonda bin 300 kişi var. Her bir konuşmayı ciddiye alacağız. Bu buluşmalar sürecek. İzmir’i daha dirençli kent hale getirmek için birlikte kafa yoracağız” şeklinde konuştu.

Program devam ediyor
Üç bölümden oluşan İzmir Afet Planı toplantısı “Deprem Risk Azaltma Çalışmaları”, “Deprem Müdahale Hizmetleri” ve “Türkiye’nin Depremselliği ve Deprem Risk Yönetimi” başlıklarıyla alanında uzman konuşmacıların sunumlarıyla devam ediyor. Saat 16.30’da Prof. Dr. Naci Görür ve Başkan Tunç Soyer ise değerlendirme konuşması yapacak.

s880622