Çeşme turizm cenneti olarak ünü dünya çapında önemli bir ilçemiz. İzmir için önemi ayrı büyük. Kent merkezinde yaşayan önemli bir kesim yaz aylarında Çeşme'ye göç eder. İzmir'de bir şehir efsanesi vardır. Yaz gelince herkes Çeşme'ye gider, merkezde kimse kalmaz. Herkesin Çeşme'de bir yazlığı olmasa da sanırım günü birlik gidiş gelişler göz önüne alınarak böyle bir yakıştırma yapılıyor. İşte bu İzmir'in gözbebeği ilçesi son zamanlarda yaşanan adli olaylarla ön plana çıktı. Özellikle Alaçatı eğlence mekanlarında meydana gelen silahlı kavgalar herkesi tedirgin etmeye başladı. Çeşme yıllarca İzmirliler için huzura kaçışın adresi oldu. Çeşme huzurun gövdesinde deniz ve güneş sefası ile tatlı sohbetlerin mekanı oldu. Ilıca Plajı'nda ailece geçirilen bir gün büyük keyifti. Ildırı veya Yıldızburnu'nda güneşin batışını seyretmek, Keskin Fırın'dan sıcak ekmek almak, İmren Lokantası'ndan güzel bir  yemek yemek, Altınkapı'da, Dostlar Pide'de, Doruk'ta kebap döner yemek, Veli Usta'da kumru, Ferdi Baba'da, Niyazi'de, Levent'in yerinde ve Pasifik'te balık meze keyfi yapmak birçok İzmirli için alışkanlıktır. Evet Çeşme pahalıdır ama her bütçeye imkan dahilinde hizmet sunar. 

ÇEŞME'DE NEDEN SİLAHLAR PATLIYOR?
Aslında bu sorunun cevabı ülkenin genel durumuyla yakından ilintili. Çeşme'de hizmet veren mekanlarda kişi profilleri değişti. Göçle birlikte İzmir'in özellikle de tatil yörelerinin demografik yapısı da değişti. Eğlence kulübüne alınmayan 17 yaşındaki iki genç taşıdığı silahlarla dehşet saçabiliyor. En kötüsü geçen günlerde yaşadığımız ve bir kişinin ölümü ile sonuçlanan kavga. Ortada insan hayatı varsa her şey teferruat kalıyor. Çeşme'de net gerçekler var. En büyük sorun denetimsizlik. Denetimler her şartta yapılmalı. Gerekirse ruhsat iptaline gidilmeli. Bütün noktalara güvenlik sistemi kurulmalı. Kendini bilmezlerin huzuru bozmalarına izin verilmemeli.. Güvenlik güçleri bu konuda moral olarak desteklenmeli. En büyük sorun uyuşturucu trafiği bir şekilde yok edilmeli. Olayların ana nedenlerinden biri de uyuşturucu ticareti. 

Son cümle: "Çeşme İzmirliler için mutluluğun ve huzurun en yakın adresi. Bu adres leke ve zarar görmesin. Bu konuda herkes görevini yapsın!"