Cumhuriyet'in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Cumhuriyete Doğru’ tiyatro oyunu, İzmir Devlet Tiyatrosunda izleyiciler ile buluştu.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları çerçevesinde hazırlanan, kadrosunda birçok usta ismin bulunduğu ‘Cumhuriyete Doğru’ tiyatro oyunu, 110 kişilik dev ekip ile İzmir’de sahnelendi.
İzmir Devlet Tiyatroları Bozkurt Kuruç Sahnesindeki gösterime; Milli Eğitim Bakan Danışmanları Arzu Günaydın, Utku Koçak ve Atahan Demirkol ile Milli Eğitim Bakan Danışmanı ve Proje Danışmanı Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Vakıfbank Ege 1. Bölge Müdürü Tuna Turgut, eğitim yöneticileri ve tiyatroseverler katıldı.
Bir öğretmenin 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye Cumhuriyet'in ilanını anlatması ile başlayan tiyatro oyunu devamında; Milli Mücadele dönemini, Kurtuluş Savaşı'nı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türkiye Büyük Millet Meclisini kurmasını ve Cumhuriyetin ilanını konu ediyor. Kurtuluş Savaşı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş hikayesinin anlatıldığı tiyatro oyununun yazarlığını ve yönetmeliğini Bora Severcan, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim Sarıtaş yaptı. Başrollerini Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan paylaştı.
İzleyicilerin büyük beğenisini toplayan ve ayakta alkışlanan oyunun ardından sahneye çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, tüm ekibe tebriklerini ileterek oyunculara çiçek takdim etti. (İHA)AW097924_03