Türkiye üretiminde 3. sırada yer alan Denizli’de, uygun iklim özellikleri sayesinde üzüm üretim merkezi haline gelen Çal ilçesindeki bağlarda devam eden hasatta sona gelindi.

Çal ilçesinde gerçekleştirilen son üzüm hasadına Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Çal Kaymakamı Mert Çanga, İşletme Müdürü Selma Süren, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleriyle üreticiler katıldı.

Türkiye'de üzüm üretiminde 3. sırada yer alan Denizli’de 2022 yılı TÜİK verilerine göre 32 bin 474 hektar alanda 282 bin 663 ton ürün elde edildi. Denizli’de bağcılığın merkezi olan Çal’da ise 15 bin 170 hektar alanda 83 bin 572 ton ürünün hasadı yapıldı. Denizli’de üzüm yetiştiriciliği uygun iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Çal, Buldan, Honaz, Baklan ve Güney ilçelerinde yapılıyor. Bölgenin iklim ve toprak yapısı üzüm üretimine uygun özellik taşıdığından bölgede yetiştirilen ürünler ihracat kalitesinde oluyor. Çal ilçesinde en fazla Çal karası çeşidi üretim yapılıyor. İlçede üretimi yapılan diğer çeşitler ise Sultani çekirdeksiz, Öküzgözü, Boğazkere, Kalecik karası, Syrah, Gabarnet ve Merlot çeşitlerinden oluşuyor. Çal ilçesinde kurutmalık üzüm üretim alanı 3 bin 500 hektar, sofralık üzüm üretim alanı ise 2 bin 60 hektar olrak kayıtlarda yer aldı. Denizli’de yıllık 50 bin ton işletim kapasitesi ile toplam 18 adet üretim tesisi bulunurken, bunun 9 tanesi Çal ilçesinde yer alıyor. (İHA)